Bu minare diğerlerinden çok farklı olacak!

Bu minare diğerlerinden çok farklı olacak!

İstanbul Boğazı'nı kuş bakışı gören Beykoz Karlıtepe'de inşa edilen caminin değişik mimari tarzıyla dikkatleri toplayan minaresi, hem seyir terası hem kütüphane işlevi görecek. Kule minare tamamlandığında yerli ve yabancı turistlere açık olacak.

A+A-

Birkaç ay içinde tamamlanması planlanan Karlıtepe Camii'nin seyir kulesinde doyumsuz manzarayı izlemek ve bu manzaraya karşı kitap okumak isteyenler, asansörle 44 metre yüksekteki terasa çıkabilecek. Kitapseverler, kuledeki kütüphaneden seçtikleri bir kitabı ya da yanlarında getirdikleri kendi kitaplarını İstanbul manzarasına karşı okuma şansı elde edecek.

YURTDIŞI TERASLAR ESİN KAYNAĞI

Beykoz Karlıtepe Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı işadamı Hüseyin Kurt, projenin mahalle büyüklerinden Hüseyin Özyurt'un yurtdışındaki seyir teraslarından bahsetmesiyle ortaya çıktığını anlattı. Kurt, muhteşem manzaraya sahip Karlıtepe'ye böyle bir cami ve seyir kulesinin ne kadar yakışacağını düşünerek 4 mimar ve mühendisle projeyi hazırladıklarını, Beykoz Müftülüğü ve Beykoz Belediyesi'nden alınan onayın ardından 2008'de inşaata başladıklarını söyledi. Kurt, "İnsanların hem İstanbul'un hem Beykoz'un güzelliklerini görmelerini amaçladık. Seyir kulesi yerli ve yabancı turistlere açık olacak. Özellikle gençlerin kuleye çıkarak kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını arzu ediyoruz" diye konuştu.

CÜZİ ÜCRET ALINACAK

Seyir kulesine çıkmak isteyenlerden cüzi bir ücret almayı düşündüklerini kaydeden Kurt, "Alınan ücretle caminin masrafları karşılanacak. Bu cami tamamen hayırseverlerin yardımlarıyla yapılıyor. Tamamlandığında yaklaşık 3.5 milyon TL'ye mal olacak. Ayrıca seyir kulesinin ilerde dönerli hale getirme düşüncesi var. Bunun için de 400 bin lira gerekiyor. Talebe göre kuleyi ilerde dönerli hale getirebiliriz" dedi.

Akşam

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.