Bu lisede 7 dil konuşuluyor

Bu lisede 7 dil konuşuluyor

Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı Meydancık beldesindeki Meydancık Çok Programlı Lisesi'nde tam 7 ayrı dil konuşuluyor.

A+A-

1996 yılında açılan okulda ilk önce sadece Türkçe konuşan öğrenciler eğitim görüyordu. 2004 yılında Okul Müdürü Soner Gögarçin ve ilçe idaresinin girişimleri ile bölgede çalışan müteahhitlerle yapılan diyaloglar sonucunda, okula ilk farklı dil konuşan öğrenci Mardin'den geldi. Bir yıl sonra bu çalışmalar değişik bölgelere de kaydırılarak, Ağrı ve Van'dan da öğrenciler gelmeye başladı. 2008 yılından sonra Türkiye'nin değişik bölgelerinden ve Hopa'dan da öğrenci gelmesiyle birlikte okulda konuşulan dil sayısı 7'ye çıkmış oldu.
Öğrencilerine yatılı olarak hizmet veren Meydancık Çok Programlı Lisesi'nde (ÇPL), 7 ayrı dilde sevgi ve kardeşlik ruhu en üst düzeyde eğitim ve öğretime devam ediliyor. Okullarında 7 ayrı kökenden gelenlerin oluşundan memnun olduklarını söyleyen öğrenciler de, bu durumun kendileri için büyük bir avantaj sağladığını ifade ediyorlar.

Şavşat Meydancık Çok Programlı Lisesi'nde öğrenciler arasında; Türkçe, Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Hemşince, Lazca ve Zazaca konuşuluyor. Okulda ayrıca İngilizce de eğitim-öğretim programı içerisinde yer alıyor.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.