1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bu Baraj'dan güzel haber geldi!
Bu Baraj'dan güzel haber geldi!

Bu Baraj'dan güzel haber geldi!

Atatürk Barajı'ndaki su rezervinin 2 yıl yetecek düzeyde olduğu bildirildi.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında inşa edilen ve gövde dolgu hacmi  büyüklüğü bakımından ülkenin en büyük, dünyada ise 6'ncı sırada yer alan Atatürk  Barajı'nda su kotu, geçen yıl Haziranda 538, 22 metre olarak ölçüldü.
 
Atatürk Barajı İşletme Başmühendisi Ahmet Balaman, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, barajdaki su kotunun geçen Hazirana göre yaklaşık 2 metre  düştüğünü söyledi.
 
Barajdaki su miktarının korkulacak düzeyde olmadığını ifade eden  Balaman, şunları kaydetti:
 
"Atatürk Barajı'nda yaklaşık 45 milyar metreküp su var. Gerek sulama  gerek içme suyu için herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Her ne kadar kurak bir  dönem görülse de rezervdeki suyumuz hiç yağmur yağmasa dahi aşağı yukarı 2 yıl  yetecek miktardadır. Şu anda endişe edilecek bir durum görülmüyor."
 
Su kotunun geçmiş yıllarda 528 metre seviyesine kadar düştüğünü  hatırlatan Balaban, barajdaki su miktarı 526 kotuna inmediği sürece endişe  edilecek bir durumun olmadığı belirtti.
 
 "Şanlıurfa çiftçisi şanslı"
 Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen  ise bölgenin, geçmiş yıllara oranla az yağış aldığını hatırlattı.
 
Yağışın bölgeye tarımın ihtiyaç duyduğu dönemde düştüğü aktaran  Öztürkmen, "Bu sayede çiftçimiz fazla zarar görmedi ama yağış miktarı geçmiş  dönemlere göre az oldu. Yaklaşık 210 bin hektar araziye su veren Atatürk Barajı  sayesinde sulama yapan çiftçilerimiz diğer bölgedeki çiftçilere göre daha şanslı"  ifadelerini kullandı.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.