BTK’dan reklam aramaları konusunda uyarı

BTK’dan reklam aramaları konusunda uyarı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca (BTK) tüketicilerle pazarlama ve tanıtım amaçlı sesli arama yoluyla iletişim kurduğu belirlenen işletmecilere yazı gönderildi.

A+A-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamada, 9 Temmuz 2015 tarihli Kurul Kararı ile işletmecilerin pazarlama ve tanıtım amaçlı haberleşme yapılabilmesi için izin alma zorunluluğu getirildiği anımsatıldı.

Sesli arama, e-posta ve SMS aynı hükümlere tabi

Söz konusu mevzuat çerçevesinde sesli arama ile e-posta ve SMS gönderiminin de aynı hükümlere tabi olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Elektronik haberleşme sektöründe faaliyette bulunan sabit, cep telefonu, internet servis sağlayıcıları ile uydu platform işletmecileri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlı olarak tüketicilerle sesli arama, e-posta ve SMS yöntemiyle izinsiz iletişim kurulamayacak. Buna aykırı olarak tüketicilerle pazarlama ve tanıtım amaçlı olarak sesli arama yoluyla iletişim kurduğu tespit edilen işletmecilere yazı gönderilerek, ilgili mevzuat kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatılmış ve şikayet konusu fiille ilgili denetim faaliyetlerini daha sağlıklı yürütülmesini teminen işletmecilerden mevzuat hükümlerine uyup uymadıklarına ilişkin gerekli bilgiler istenmiştir. İşletmecilerin BTK'nın düzenlediği esaslara uymaması halinde ise BTK İdari Yaptırımlar Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.”

yeniakit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.