1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Brüksel'de Müslüman Fuarı açıldı
Brüksel'de Müslüman Fuarı açıldı

Brüksel'de Müslüman Fuarı açıldı

Belçika'da İslam dininin topluma doğru tanıtılması ve kültürlerarası diyalog hedefiyle düzenlenen Müslüman Fuarı, üçüncü kez Brüksel'in Tour&Taxi kültür merkezinde açıldı.

A+A-
Fuar kapsamında düzenlenen panellerde, İslami finans, İslamafobi'yle mücadele, İslam'da aile hayatı, sanat ve estetik gibi konular işleniyor.
 
Geçen sene Brüksel'de ikincisi açılan fuar, yaklaşık 16 bin kişiyi ağırlamıştı. Cuma günü başlayan fuar, 200 katılımcı firma ile pazartesi gününe kadar açık olacak.
 
Giysi, takı, kitap gibi birçok ürünün sergilendiği fuarda, seyahat acenteleri, İslami eğitim veren kurumlar, Helal gıda tanıtımı yapan şirketler de yer alıyor. Fuar katılımcılarının çoğu Fransa'dan gelirken, Belçika ve Hollanda'dan da iştirak edenlerin olduğu görüldü. Türk girişimcileri de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da takı, kıyafet ve alkolsüz parfüm stantları açtı.
 
Ziyaretçilerinin dörtte birini farklı din ve inanç gruplarının oluşturduğu fuarda, Uluslararası Aktif Saygı İnisiyatifi adlı sivil toplum örgütü tarafından bu yıl farklı dillere çevrilen 'İslam Barıştır' kitabı yoğun talep görüyor.
 
Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Uluslararası Aktif Saygı İnisiyatifi Kurucu Başkanı Tekin Deniz, 'Bu sene Brüksel'den dünyaya 'İslam barıştır' mesajını veriyoruz. Üç yıldır bu fuara katılıyoruz, dört dilde İslamafobi'ya konusunda ücretsiz kitap dağıttık. Özellikle insanların İslam'a karşı önyargıları ve İslam hakkında bilgi sahibi olmamaları sebebiyle olumsuz bazı durumlar oluyor, o açıdan biz bu olumsuzluğu kırmak üzere 2006 yılından beri mücadele ediyoruz. Bu sene de özellikle 'İslam barıştır' mesajını ön plana çıkarmaya çalıştık. Bütün insanları İslam'ın barış dini olduğu mesajına katılmaya destek vermeye davet ediyoruz' dedi.
 
Fuara ilk defa katılan Uluslararası Yardım Organizasyonu (VEFA) Başkanı İsmail Bataklı, 'Dünya çapında yoksullara, mazlumlara, fakirlere, yetimlere yardım elimizi uzatmayı arzu ediyoruz' söyledi.
 
Fuarın organizatörleri, Avrupa'da daha çok önyargılarla algılanan İslam'a gerçek bir pencere açarak toplumsal barış, diyalog ve hoşgörüye katkı yapmak istediklerini belirtiyor.
 
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı fuar, 7-10 Ekim'de açık olacak.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.