Bosnalı öğretmen savaşın tamamını esaret altında işkenceyle geçirdi

Bosnalı öğretmen savaşın tamamını esaret altında işkenceyle geçirdi

Bosna'da, 1992-1996 yıllarında, savaşın tamamını esir kamplarında işkence görerek geçiren, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından en uzun süre toplama kamplarında kalan kişi olan Süleyman Pilic...

Bosna'daki savaşın başladığı 1992 yılının nisan ayında esir alınarak toplama kampına götürülen eski öğretmen Pilic, 1996 yılının başına kadar farklı toplama kamplarında işkencelere maruz kaldı.

Bosna'daki savaşın başladığı 1992 yılının nisan ayında esir alınarak toplama kampına götürülen eski öğretmen Pilic, savaşın sonuna kadar Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan'daki farklı toplama kamplarında esir tutuldu, işkencelere maruz kaldı.

Dört yıla yakın süre farklı toplama kamplarında esir tutulan, şu anda 70 yaşında Pilic, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından en uzun süre toplama kamplarında kalan kişi ünvanına da sahip.

"Bana en çok acı ve ızdırap yaşatan yer"

Esaret yıllarını anlatan Pilic, "Her şey 10 Nisan 1992'de başladı ve 26 Ocak 1996'ya kadar sürdü. Esir alındığım ilk yer Bosna Hersek'ti. Sonra Sırbistan ardından Karadağ, sonra yine Sırbistan. Daha sonra, bazılarının 'Srpska' (Sırp) diye adlandırdığı, benimse 'Mrska' (iğrenç) dediğim bir cumhuriyete getirildim. Böyle dememin sebebi, bana en çok acı ve ızdırap yaşatan yer olması." diye konuştu.

"Toplama kampında geçen bir gün bile trajiktir. Tek bir gün bile. Düşünün, dile kolay dört yıl. Esir, her saniye öldürülmeyi bekler." ifadelerini kullanan Pilic, "Düşünsenize, sabah kampta bağlı haldeyken, kendimi dört yıldan sonra bir otel odasında buldum. Banyo yapıp yattım, onca zaman sonra." dedi.

Pilic, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1990'lı yıllarda yaşananların ele alındığı bir film çekilse, şüphesiz dünyanın yoğun ilgiyle karşılayacağı bir film olurdu. Yalnızca benim hikayem yüzünden değil, tüm Bosnalılar, tüm Boşnaklar için, işkenceye maruz kalan herkes için böyle bir film çekilmeli."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.