1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bosna'da sel felaketi halen tazeliğini koruyor
Bosna'da sel felaketi halen tazeliğini koruyor

Bosna'da sel felaketi halen tazeliğini koruyor

Bosna Hersek'te son 120 yılın en etkili yağışlarının neden olduğu sel felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Fakat selin geride bıraktığı hasarın izleri hala duruyor.

A+A-

Ülkenin büyük bölümünün sular altında kaldığı ve onlarca yapının da yıkıldığı sel felaketinde, binlerce dönüm tarım arazisi ve çok sayıda ev su altında kalmış, yüzbinlerce kişi de evlerinden tahliye edilmişti. 

Bosna Hersek ve Sırbistan'da olağanüstü hal ilan edilmesine neden olan felaket, Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Romanya ve Slovakya'da 80 kişinin ölümüne neden olmuştu. 

Sel felaketinde en çok etkilenen şehirlerden Zenitsa ve Maglay'da, geçen yıl sellerle mücadele eden vatandaşlar hala evlerini onarmaya çalışıyor. Evlerin bir kısmı onarılırken, kent merkezlerinde ve şehirlerarası yollarda hala sıkıntılar devam ediyor. 

Jepçe kenti yakınlarında bulunan Jelyezno Polye, geçen yıl Mayıs ayında sel ve heyelanlara teslim olmuş ve çok sayıda ev de toprak altında kalmıştı.

Sellerde evinin üç katı toprak altında kalan Besim Tutnyiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendi evinin hala onarılamadığını ve bir yıl boyunca kardeşinin evinde misafir kaldığını söyledi.
Tutnyiç, "Sel ve heyelanların üzerinden bir yıl geçti ancak çok fazla şey değişmedi. Kardeşimin evinin bir katı hala toprak altında. Bizim evimiz ise hala toprak altında" dedi. 

Zenitsa kenti yakınlarında bulunan Topçiç Polye'de ise sellerden bir yıl sonra hayat normal dönmeye başladı. Sel felaketinde en çok zarar gören bölgelerden birinde bulunan Topçiç Polye'de 100'un üzerinde ev toprak altında kalmıştı, 95'i onarılırken 6 ev ise yeniden inşa edildi. 

Topçiç Polye yakınlarındaki Ciganski Potok köyünde yaşayan Derviç Menziloviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sel sırasında evinin tamamen zarar gördüğünü, ancak bir yıl içerisinde evini onarmayı başardığını söyledi. 

"Selden sonra çok az bir şeyin yapıldığını düşünüyorum. Selden hiç etkilenmeyen insanlar yardım alırken, ben evimi kendi paramla onardım. Ayrıca, ben bunu oğlumun yardımıyla ve emekli maaşımla yaptım" diyen Menziloviç, yeniden sellerin meydana gelmesinden korktuklarını ancak burada yaşamaya mecbur olduklarını söyledi. 

(AA)

 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.