Bosna'da Koriçanske Stiyene kurbanları anıldı

Bosna'da Koriçanske Stiyene kurbanları anıldı

Bosna savaşı sırasında ülkenin merkezindeki Vlaşiç Dağı yakınlarında yer alan Koriçanske Stiyene bölgesinde katledilen 200 Boşnak ve Hırvat için anma töreni düzenlendi.

A+A-

Koriçanske Stiyene'de toplanan kurban yakınları, sivil toplum örgütü üyeleri ve diğer vatandaşlar, katliamın 23. yılı vesilesiyle düzenlenen törende, katledilen 200 kişi için dua etti, katliam yerine öldürülen 200 kişinin anısına kırmızı çiçek bıraktı.

Bosna Hersek Toplama Kampı Mağdurları Birliği Başkanı Yasmin Meşkoviç, törende yaptığı konuşmada, Bosna Savaşı sırasında bölgede 657 toplama kampının açıldığını anımsatarak, yaşananların tekrarlanmaması ve burada hayatını kaybedenlerin bir an önce mezarlarına kavuşmasını temenni ettiğini söyledi.

Sadece genç ve yaşlıları götürdüler

Toplama kamplarında oğlunu kaybeden Vedo Karabaşiç, oğlundan sadece birkaç kemik parçasına ulaşabildiğini ifade ederek, "Oğlumla aynı kampa esir alınmıştık. O gün, ben de o otobüse binmek istedim ama izin vermediler. Sadece genç ve yaşlıları aldılar" dedi.

Düzenlenen anma etkinliği kapsamında, 21 Ağustos 1992 günü sırtlarından vurulan 200 kişinin anısına ayrıca, kayalıkların yakınlarındaki Travnik kentinde bir çeşme ile anıt açıldı.

Olay

Priyedor'daki Trnopolye toplama kampından Travnik kentine götürülen Boşnak ve Hırvatlar, 21 Ağustos 1992 yılında, Koriçanske Stiyene'de (Koriçanske Kayalıkları) Sırp birliklerince kurşuna dizilip, kayalıklardan aşağıya düştüler. Vurulmadan önce aşağıya atlayan ve böylece hayatta kalmayı başaran 12 kişi ise savaştan sonra Lahey'deki mahkemece yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in davasında tanıklık yapmıştı. 

Koriçanske Stiyene'de 21 Ağustos 1992'de katledilenlerin 118'inin kalıntıları bulundu. 

Katliamın faili 12 kişi, Bosna Hersek ve Uluslararası Ceza Mahkemeleri tarafından toplam 210 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.