1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bölgenin En Ucuz Suyu Kırklareli'de
Bölgenin En Ucuz Suyu Kırklareli'de

Bölgenin En Ucuz Suyu Kırklareli'de

Kırklareli Belediyesi, 2014 yılı içerisinde Trakya bölgesinde halkına en ucuz suyu sunan belediye oldu.

A+A-
Kırklareli Belediye meclisi, geçen yıl olduğu gibi bu yılda su fiyatlarında zam yapmayarak suyun metreküpünü 2 buçuk TL’den halka sundu. 2464 sayılı Belediye gelirleri kanunun 97. Maddesine göre Belediye ürettiği mal ve ücret tarifesini Belediye Meclisi’nin belirlediğini belirten Kesimoğlu, Trakya bölgesinde en ucuz suyun Kırklareli’de kullanıldığını söyledi.
 
Maliye Bakanlığı’nın vergi, resmi harçlar ile ilgili belirlemeler yaptığını ifade eden Başkan Kesimoğlu, "Kırklareli Belediyesi olarak su fiyatlarının belirlenmesi konusu tamamen belediye meclisimizindir. Maliye Bakanlığı’nın su fiyatları konusunda belirlediği herhangi bir üst limit yada alt limit fiyat tarifesi yoktur. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda meskenlerde su fiyatlarımızın metre küp kullanımında herhangi bir değişikliğe gitmedik. 2013 yılında belirlediğimiz 2,5 TL’lik fiyatı bu yıl da uygulama kararı aldık ve uyguluyoruz. Ayrıca biz bu fiyat tarifemizi kademesiz olarak kullanıyoruz. Örneğin; bölgemizde suyun metreküpünü Tekirdağ 3,48 TL, Edirne 2,75 TL ve Lüleburgaz 2,75 TL’ye mal ediyorlar. Bu belediyelerimiz kendi bütçelerine göre bu fiyatları belirlemişler. Bizde kendi imkanlarımız doğrultusunda belirlediğimiz fiyatı halkımıza sunduk" dedi.
 
"BAĞLAMA ÜCRETİ 26 TL, PROJE ONAY ÜCRETİ 52 TL"
Halkın her zaman doğru bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kesimoğlu, su tarife ücretleri hakkında da bilgi verdi. Başkan Kesimoğlu, "Ticarethane ve bankalarda kullanılan suyun metreküpü 5 TL, inşaatlarda kullanılan suyun metreküpü 6,60 TL, resmi dairelerde kullanılan suyun metre küpü 3,40 TL, İş hanı ve pasajlarda bulunan umumi tuvaletlerde kullanılan suyun metreküpü 2,50 TL’dir. Ayrıca abone başına şebeke bakım ücreti ayda 0,90 kuruş, ilk defa verilen abonelerden alınacak muayene ücreti 17,75 TL, ilk defa verilecek abonelerden alınacak bağlama ücreti 26 TL, Su proje onay ücreti daire başına 52 TL, sayaç tamir ücretlerinden nakliye, ambalaj, hamaliye ve benzeri giderleri için alınacak ücret fatura bedelinin yüzde 50 fazlası, bir hata sonucu sayaç mühürleri kopan abonelerden durumu bize bildirmeleri durumunda alınacak mühürleme ücreti 26 TL, sayaç mühürleri kopan ancak bize bildirmeyen abonelerimizden 133 TL, abonenin müracaatı ile sayaç yeri değiştirme ücreti ise 26 TL olarak Belediye Meclisimiz tarafından belirlenmiştir" ifadelerini kaydetti.
 
"İLAN VE REKLAMLARDA VATANDAŞIMIZ İÇİN EN UYGUN FİYATLARI BELİRLEDİK"
 
Maliye Bakanlığı’nın ilan ve reklam vergisi için belirlediği fiyatları değerlendirdiklerini ve vatandaşlar için en uygun fiyatları bulduklarını ifade eden Başkan Kesimoğlu, "Maliye Bakanlığı ilan ve reklam vergisi için 2014 yılındaki fiyat aralığını belirledi. Biz de belirlenen bu fiyatları değerlendirerek vatandaşımıza en uygun fiyatı bulduk. Buna göre, Maliye Bakanlığı, cadde, sokak bulvar ve meydanlarda bulunan dükkan, ticari ve sınai müessese ve serbest meslek erbabınca çeşitli yerlere asılan ve takılan her çeşit levha, yazı, resim gibi sabit bütün ilan ile reklamların yıllık metrekaresini 20 ile 100 TL fiyat aralığı olarak belirledi. Biz de bu kategoriye giren işletmelerden yıllık 50 TL almayı kararlaştırdık. Maliye Bakanlığı yine motorlu taşıt araçlarının içine veya dışına konulan ilan ve reklamlar için yıllık metrekaresini 8-40 TL arası olarak belirlerken biz de bu fiyatı 10 TL rakamında tuttuk. Bunun yanı sıra cadde, sokak ve yaya kaldırımları üzerine gerilen, binaların cephe ve yanlarına asılan bez veya sair maddeler vasıtası ile yapılan geçici mahiyetteki ilan ve reklamların metrekaresinden haftalık olarak 2,5 TL alıyoruz. Bu konuda Maliye Bakanlığı’nın belirlediği fiyat 2 ile 10 TL arasıdır. Işıklı veya projeksiyonlu ilan ve reklamlardan her metrekare için yıllık Maliye Bakanlığı’nın belirlediği fiyat aralığı 30-150 TL aralığında olurken, bizim belirlediğimiz fiyat ise 50 TL’dir. Son olarak ilan ve reklam amacıyla dağıtılan broşürlerden tanesi 5 kuruş, yapıştırılan çeşitli afişler için ise metrekaresinden 50 kuruş alıyoruz" açıklamasında bulundu.
 
Haberler 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.