Böbrek Hastaları için büyük hizmet

Böbrek Hastaları için büyük hizmet

Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ender Hür ’ün editörlüğünü yaptığı “Kronik Böbrek Hastası Olmak” adlı kitap hakkında konuştu. Hür, hazırladıkları kitaptan faydalanmak isteyen hastaların kitaba ücretsiz olarak internetten ulaşabileceğini kaydetti.

A+A-

İsmail Aybey’in haberi
RİSALEHABER - 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Kitapları Sağlık Serisinde 2014 yılında çıkan “Kronik Böbrek Hastası Olmak” adlı eser, böbrek hastaları için başucu kaynak konumunda. Prof. Dr. Soner Duman ve Doç. Dr. Ender Hür’ün editörlüğünde hazırlanan kitabın yazarları ise şu şekilde:, Uzm. Dr. Kani Masaroğulları, Yrd. Doç. Dr. Düriye Deren Oygar, Uzm. Dr. Mehmet Tanrısev, Uzm. Dr. Hülya Bahadır Çolak, Uzm. Dr. Serhan Vahit Pişkinpaşa. Kitaba ulaşmak isteyen herkes ücretsiz olarak (http://www.egebook.ege.edu.tr/files/halkkitaplari45/files/assets/common/downloads/Kronik%20B.pdf) linkinden ulaşabiliyor.

KİTAP KONUNUN UZMANLARI TARAFINDAN HAZIRLANDI

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Merkezefendi Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ender Hür, “Kronik böbrek hastalığı, herkesi ilgilendiren sağlık problemlerinin başında gelir. Toplum sağlığının korunmasında herkese eşit, erişilebilir sağlık hizmeti sunulması ve koruyucu hekimliğin önemi açıktır. Yaygın olarak görülen kronik hastalıkların tedavisinde, bilim insanlarına düşen, bire bir hastaların muayene ve tedavilerinin yanı sıra, daha da önemlisi toplumun hastalıklar konusunda bilinçlendirilmesidir.

Bu amaçla bireylerin anlayabileceği düzeyde, sıkılmadan okunabilecek yayınlara ihtiyaç vardır. Bu kitap öncelikle böbrek hastalarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Özellikle son dönem böbrek yetmezliği çeken hastalar ister böbrek nakli, ister periton diyalizi veya hemodiyaliz programında olsunlar, onlar için hastalık gündelik yaşamın bir parçası olmaktadır. Bu kitapta konular hasta ve hasta yakınlarının, hekimlere sordukları merak edilen konulardan seçilerek konunun uzmanı hekimlerce derlenmiştir. Yararlı olacağını düşündüğümüz bu eserde emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz” şeklinde konuştu.

KİTAPTA HANGİ BÖLÜMLER VAR?

1. Kronik Böbrek Hastalığı

2. Hemodiyaliz Hastası Olmak

3. Periton Diyalizi Hastası Olmak

4. Böbrek Nakli

5. Kronik Böbrek Hastalığı ve Diyet

6. Kronik Böbrek Hastalığında İlaç Kullanımı

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.