BM’den İsrail’e: ‘Yıkımları durdur’

BM’den İsrail’e: ‘Yıkımları durdur’

BM Filistin Bölgesi İnsani İşler Koordinatörü Rawley, “İsrail, ev yıkımlarını durdurmalı ve Filistinlilerin yerlerinden edilmesine son vermeli” çağrısında bulundu

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in, Filistinlilerin evlerini yıkıp yerlerinden etmesini kınayarak, yıkımları durdurması ve Filistinlilerin yerinden edilmesine son vermesi çağrısında bulundu. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) yapılan açıklamada, BM Filistin Bölgesi İnsani İşler Koordinatörü James W. Rawley’in, İsrail’in, Ürdün Vadisi’ndeki yıkımlara devam etmesini ve Filistinlilerin yerinden edilmesini kınayarak buna bir son verilmesini istediği bildirildi.

ENDİŞE EDİYORUZ

İsrail’in yıkımlara devam ettiği Ürdün Vadisi’nde aralarında 36 çocuğun da bulunduğu toplam 66 Filistinlinin yerinden edilmesine son verilmesi çağrısı yapan İnsani İşler Koordinatörü Rawley, “Devam eden yerinden etme durumlarından ve Filisitinlilerin C Alanı’ndaki evlerinden çıkarılmasından, özellikle de Ürdün Vadisi boyunca bir çok yapının, geçen yıla göre iki kat daha fazla yıkılmasından endişe duyuyorum” dedi. C Alanı, Batı Yaka’nın yüzde 60’ını oluşturan ve İsrail’in, güvenlik, planlama ve yapı denetimini kontrolü altında tuttuğu bölgeyi temsil ediyor.

HUKUKA AYKIRI

Rawley açıklamasında ayrıca, “Bu hareket, sadece Filistinlilerin barınma ve temel hizmetlere erişiminden mahrum edilmesine neden olmuyor, aynı zamanda uluslararası hukuka da aykırı” ifadesini kullandı. Filistinlilerin sahibi oldukları mülklerden zorla tahliye edilmesine derhal son verilmesini isteyen Rawley, Filistinlilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayan adil bir planlama ve imar rejimine erişmesinin sağlanmasını istedi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.