BM'den Avrupa'ya 'sığınmacılar' için çağrı

BM'den Avrupa'ya 'sığınmacılar' için çağrı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcülerinden Spindler, Avrupa devletlerine taahhütlerini yerine getirme ve sığınmacıların farklı ülkelere yerleştirilmelerine ilişkin hızlı adım atmaları çağrısında bulundu.

A+A-

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerinden William Spindler, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkeler arasında anlaşmaya varılan Yunanistan ve İtalya'daki sığınmacıların diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planının sadece yüzde 3 oranında gerçekleştiğini söyledi.

Sözcü Spindler, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa devletlerine taahhütlerini yerine getirme ve sığınmacıların farklı ülkelere yerleştirilmelerine ilişkin hızlı adım atmaları çağrısında bulundu.

Bir yıl önce AB ve üye ülkeler arasında anlaşmaya varılan Yunanistan ve İtalya'daki sığınmacıların diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planının sadece yüzde 3 oranında kaldığına dikkati çeken Spindler, varılan anlaşmaya rağmen AB ülkelerinin sözlerini yerine getirme konusunda yavaş kalmasını eleştirdi.

Spindler, anlaşmaya göre çoğunluğu Yunanistan ve İtalya'dan olmak üzere 160 bin sığınmacının iki yıl içerisinde diğer AB ülkelerine yerleştirilmeleri konusunda mutabık kalınıldığını hatırlatarak, şuana kadar söz konusu ülkelerden yeniden yerleştirilen sığınmacı sayısının sadece 4 bin 776 olduğunu açıkladı.

Yunanistan'dan ayrılan sığınmacı sayısının şuana kadar 3 bin 712, İtalya'dan ise bin 64 olduğunu belirten Spindler, bununla beraber Yunanistan'da 7 bin 970 sığınmacının başka ülkeye gitmek için başvurduğunu aktardı.

Spindler, BMMYK'nin Yunanistan makamlarını sığınmacıların diğer AB ülkelerine yerleştirme sürecinde daha hızlı davranması için teşvik ettiğini ve bu ülkede kadın, erkek ve çocuklardan oluşan binlerce sığınmacının yaklaşan kış öncesi kötü şartlarda ve güvenlik sorunu olan bölgelerde yaşadığını sözlerine ekledi.

 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.