BM üyesi 'sosyal medya Yahudi lobisinin kontrolünde' dediği için baskıya uğradı

BM üyesi 'sosyal medya Yahudi lobisinin kontrolünde' dediği için baskıya uğradı

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren bir komisyonun üyesi Miloon Kothari, basına verdiği bir demeçte, “Yahudi lobisi” dediği için İsrail ve Batılı diplomatlardan tepki aldı ve geri adım attı

Hintli Kothari, BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Federico Villegas’a gönderdiği mektupta “Yahudi Lobisi kelimesini kullandığım için duyduğum pişmanlığımı içtenlikle ifade etmek ve açıkça özür dilemek istiyorum.” dedi.

BM tarafından kamuoyuna açıklanan mektuba göre Kothari, niyetinin, sosyal medya ağlarında ve bazı yayınlarda komisyon üyelerine yönelik aralıksız ve şiddetli kişisel saldırıları kınamak olduğunu ifade etti.

BM görevlisi, “Sosyal medyayı büyük ölçüde Yahudi lobisinin kontrol ettiği yolundaki tanımlamam tamamen yanlıştı. Bu kelime seçimi yanlış, uygunsuzdu” dedi.

Miloon Kothari, antisemitizm de içinde olmak üzere her türlü ayırımcılığa her zaman kaşı çıktığını bildirdi

İSRAİL-FİLİSTİN ARASINDAKİ ÇATIŞMALAR

BM bünyesinde kurulan İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonun üyesi Hintli Kothari, 25 Temmuz’da “Mondoweis” haber sitesine verdiği demeçte, “Büyük ölçüde Yahudi lobisi tarafından kontrol edilen sosyal medya ağları veya bizi itibarsızlaştırmak için çok para harcayan belirli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından cesaretimiz kırılıyor.” ifadesini kullanmıştı.

İSRAİL, KOMİSYONUN DAĞITILMASINI İSTEDİ

İsrail Başbakanı Yair Lapid, pazar günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yaptığı çağrıda söz konusu komisyonu dağıtmak için girişimde bulunmasını istemişti.

Cenevre’deki İsrail Büyükelçisi Meirav Eilon Shahar de, insan hakları ihlallerini araştıran komisyonun dağıtılmasını istemişti.

Sharar, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Arjantinli Federico Villegas’ın söz konusu üyenin ‘talihsiz” bulduğu açıklamalarına netlik kazandırmasını talep etmişti.

BAŞKAN: BİLİNÇLİ OLARAK SAPTIRILDI

Miloon Kothari’nin üyesi olduğu Komisyonun Başkanı Navi Pillay ise Kothari’nin açıklamalarının bilinçli olarak saptırıldığını belirterek, İsrail’in komisyonla işbirliği içinde olmaması nedeniyle hayal kırıklığı içinde olduklarını bildirdi.

Bu komisyon, 2021 Mayıs ayında İsrail ve Hamas arasında 11 gün süren ve 260 Filistinlinin ölümüne yol açan saldırıların ardından insan hakları ihlallerini araştırmak için kurulmuştu.

Bu komisyon haziran ayında yayınladığı raporda, İsrail’in Filistin’i işgali ve Filistinlilere yönelik ayırımcılığı bölgedeki istikrarsızlığın ve gerilimin ana nedeni olarak göstermişti.

euronews

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.