BM: IŞİD, Musul'da çocukları da öldürüyor

BM: IŞİD, Musul'da çocukları da öldürüyor

IŞİD militanlarının Musul'un 45 kilometre güneyinde yer alan Safina köyünde 15 sivili öldürdüğünü, bu kişilerin cesetlerini de nehre attığını söyledi

A+A-

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un IŞİD'den geri alınmasına yönelik operasyon sürerken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) örgütün bölgede vahşice saldırılar düzenlediği yönünde haberler aldığını bildirdi. OHCHR ayrıca IŞİD'in çocukları öldürdüğünü rapor etti.

OHCHR Sözcüsü Rupert Colvile, IŞİD militanlarının Musul'un 45 kilometre güneyinde yer alan Safina köyünde 15 sivili öldürdüğünü, bu kişilerin cesetlerini de nehre attığını söyledi.

Rupert Colvile, militanların öldürdükleri 6 sivilin cesetlerini de araçların arkasına bağlayarak sokaklarda sürüklediğini belirtti..

IŞİD'in Rufeyla köyünde de sivil katliamları yaptığına dair haberler geldiğini belirten Colville, "3 kadın ve 4 kız çocuğu vurularak öldürüldü. Kurbanlar, çocuklardan birinin engelli olması nedeniyle kaçarken arkada kalmışlar ve IŞİD militanları tarafından yakalanmışlar. Engelli kız çocuğunun da öldürülenler arasında olduğu anlaşılıyor" dedi.

IŞİD karşı saldırılarla dikkat dağıtmaya çalışıyor

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un IŞİD'den geri alınmasına yönelik operasyon, 17 Ekim'de başladı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yoğun hava desteğine rağmen, operasyon ilk haftaki ivmesini kaybetti. IŞİD, dikkat dağıtmak için sürpriz saldırılar ve taktiklere başvurmaya başladı. Örgüt militanları, operasyonuna keskin nişancılar, bomba yüklü araçlarla düzenledikleri intihar saldırıları ve patlayıcı tuzaklanmış cesetlerle direniyor.

BBC'ye konuşan üst düzey bir Irak istihbarat yetkilisi, IŞİD'in Irak ordusuna bilgi vermekle suçladığı bazı kişileri öldürmeye başladığını, örgüt üyelerinin bazı sivilleri de "canlı kalkan" olarak kullandığını söyledi.

Musul çevresinde, hava saldırılarını engellemek ve görüş mesafesini azaltmak için petrol kuyularını ateşe veren IŞİD'liler, Kerkük'tekine benzer sürpriz saldırılarla Musul'daki baskıyı başka yöne çekmeye çalışıyor.
IŞİD, Pazar günü uyuyan hücrelerini harekete geçirdiği Kerkük'te peşmerge güçlerine saldırdı. Pazartesi günü sona eren çatışmalarda, Kerkük'te çoğu güvenlik görevlisi 100 kişi öldü.

BBC

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum