BM Gazze'ye çimento tedarikini durduruyor

BM Gazze'ye çimento tedarikini durduruyor

BM'nin Gazze'deki hazır beton atölyelerine bundan sonra çimento vermeyeceği belirtiliyor

A+A-

Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi’nin (UNOPS) Gazze Şeridi’ndeki 70 briket ve hazır beton atölyesine çimento tedarikini durduracağı iddia edildi.

Gazze Şeridi’ndeki İnşaat Sanayiler Birliği Başkanı Ferid Zekut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNOPS’un hafta içerisinde Gazze’de 11 hazır beton ile 59 briket atölyesine çimentoyu tedarikini durdurma kararını aldığını ileri sürdü.

Çimento tedarikinin durdurulmasının atölyelerin kapanmasına ve onlarca Filistinli işçisinin işsiz kalmasına neden olacağını ifade eden Zekut, söz konusu atölyelerin kapanması durumunda Gazze’nin yeniden imarının sekteye uğrayacağına işaret etti. Atölyelerin Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması dışında faaliyet gösterdiği yönündeki suçlamaları reddeden Zekut, tüm atölyelerin uluslararası denetimi altında faaliyet gösterdiğini hatırlattı.

Zekut, birlik ve özel sektör temsilcilerinin, uygulamadan vazgeçmesi amacıyla BM ile görüşme halinde olduğunu dile getirdi.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 7 Temmuz'da Filistinli ve İsrailli yöneticilerin, UNOPS’un gözetiminde Gazze'ye inşaat malzemesi girişi konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

İsrail'in geçen yıl Gazze’ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü. BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kalmıştı.


AA

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.