BM, Covid-19 risklerine rağmen okulları açık tutma çağrısı yapıyor

BM, Covid-19 risklerine rağmen okulları açık tutma çağrısı yapıyor

​Birleşmiş Milletler yayınladığı yeni bir raporunda pandeminin özellikle yoksul ülkelerde çocukların eğitimine verdiği zararı vurgularken Coronavirus risklerine rağmen okulların açık kalmasını istedi.

A+A-

Rapora göre yoksul ülkelerdeki çocuklar, pandeminin bu yılın başlarında başlamasından bu yana 4 aya yakın okul eğitiminden mahrum bırakılırken zengin ülkelerdeki uzaktan eğitimden yararlanan öğrencilerin 6 hafta kaybettiği belirtildi.

Pandeminin tüm dünyada çocukların öğrenmesine neden olduğu yıkımı görmek için uzağa bakılmasına gerek olmadığını belirten BM çocuk fonu UNICEF'in eğitim şefi Robert Jenkins, "Okulların yeniden açılmasına öncelik vermek ve çok ihtiyaç duyulan telafi kursları sağlamak çok önemli" dedi.

BM kültür ajansı UNESCO ve Dünya Bankası da pandemi nedeniyle fakir ve zengin ülkelerde sağlanan eğitim arasındaki genişleyen boşluğu azaltmak için ülkelerin okul sistemlerine derhal yatırım yapmasının şart olduğunu söyledi.

UNICEF, UNESCO ve Dünya Bankası'nın raporu, Haziran ve Ekim ayları arasında yaklaşık 150 ülkeden toplanan bilgilere dayanıyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.