BM açıkladı: Ukrayna limanlarında 4,5 milyon ton tahıl mahsur

BM açıkladı: Ukrayna limanlarında 4,5 milyon ton tahıl mahsur

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Rusya'nın başlattığı savaş nedeniyle 4,5 milyon ton tahılın Ukrayna limanlarında beklediğini duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 2. ayında saldırıları tüm hızıyla devam ederken Ukrayna ise saldırıları karşılık veriyor. İki ülke arasında sular durulmazken huzur ve refahın sağlanması için yapılan müzakerelerde sonuç vermedi. Savaş Rusya ve Ukrayna dışında hem birçok ülkeyi hem de piyasaları etkiledi. Gıda, enerji, para gibi birçok piyasa savaşla beraber sarsıldı. 

Topraklarının yüzde 70'inin verimli ve zengin olan ayrıca 'Avrupa'nın  tahıl ambarı' olarak bilinen Ukrayna'da tahıl ihracatı durdu. Hal böyle olunca diğer ülkelere tahıl ihracatı yapılamadı. Bu durum hem Ukrayna'yı hem de diğer ülkeleri temel gıda temini anlamında tehlikeye atıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Programında bu duruma ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. 

İHRACAT YAPILAMIYOR

İlgili açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması nedeniyle 4.5 milyon ton tahılın Ukrayna limanlarında ebklediği ve çıkamadığı belirtildi. Açıklamada bekletilen tahıllara dünyanın ihtiyacı olduğu vurgulandı. Dünya Gıda Programına göre ihracatın yeniden başlayabilmesi için hem insanlara hem limanlara erişimin sağlanması gerekiyor.

24 Şubat'ta başlayan Rusya saldırıları sonrası Ukrayna limanları ticaret için kullanılamıyor. Avrupa ülkeleri kara ve demir yolu ile Ukrayna'dan tahıl taşımaya başladı.

trt

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.