Blagay Tekkesi'nde 'Mevlit ve Zikir Günleri'

Blagay Tekkesi'nde 'Mevlit ve Zikir Günleri'

Bosna Hersek'teki Blagay Tekkesi'nde geleneksel 'Mevlit ve Zikir Günleri' programı düzenlendi.

A+A-

Bosna Hersek'in güneyindeki Blagay kasabasında, bölgeye Osmanlılardan önce Anadolu' dan gelen dervişlerin kurduğu Blagay Tekkesi'nde, geleneksel 'Mevlit ve Zikir Günleri' programı düzenlendi.

Hersek bölgesinde, bilinen en eski dini-kültürel etkinlik olma özelliği taşıyan ve bu yıl 42. düzenlenen "Mevlit ve Zikir Günleri'ne" Bosna Hersek ve bölge ülkelerden on binlerce kişi katıldı.

Saraybosnalı Zahira Buzo, Mevlit ve Zikir Günleri'ne her yıl katıldığını ifade ederek, "Bu etkinlik benim için çok önemli, bu nedenle Saraybosna'dan buraya yolculuk etmekten gocunmadım. Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum." dedi.

Sabija Buzo da ailelerinde bu etkinliğe katılmanın bir gelenek haline geldiğini vurgulayarak, "Etkinliğe bir ay öncesinden hazırlanmaya başladık. Havanın kötü olması ve yağmur yağma olasılığı bizi buraya gelmekten alıkoyamadı." ifadelerini kullandı.

Busovacalı Fata Selimovic, manevi yenilenme isteğinin doyumsuz olduğunu belirterek, "Daha önce Suudi Arabistan ve başka ülkelerde birçok tekke ziyaretinde bulundum. Ancak geçen yıl Blagay Tekkesi'ni ilk ziyaretimde hissettiğim duyguların derinliği, takat buldukça buraya gelmem gerektiğini gösterdi." diye konuştu.

Geleneksel olarak imamlar, dervişler ve şeyhler tarafından okunan mevlitle başlayan etkinlik, ünlü hafızların Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.
Blagay Tekkesi

Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar kenti yakınlarında bulunan ve Alperenler Tekkesi olarak da bilinen "Blagay Tekkesi", Buna Nehri'nin kaynağının bulunduğu yere 600 yıl önce Anadolu'dan gelen dervişler tarafından kuruldu. Tekkede Sarı Saltuk'a ait olduğu söylenen bir de mezar bulunuyor.

Eski Yugoslavya döneminde kapatılan tekke, Bosna Hersek'in bağımsızlığını kazanmasıyla yeniden açıldı. Tekke, başta Türkiye olmak üzere, dünyanın birçok yerinden gelen çok sayıdaki turistin uğrak yeri haline geldi.AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.