1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Birleşmiş Milletler adam olsaydı bu kadar insan ölmezdi
Birleşmiş Milletler adam olsaydı bu kadar insan ölmezdi

Birleşmiş Milletler adam olsaydı bu kadar insan ölmezdi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay böyle demek istedi

A+A-
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, "BMGK birçok ülkedeki krizde çatışmaların önlenmesi için gerekli cevabı verebilmiş olsaydı bugün yüzbinlerce kişi hayatını kaybetmemiş olacaktı'' dedi.
 
Görevini ay sonunda Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Prens Zeyd Ra'ad el-Hüseyin'e devredecek olan Pillay, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) verdiği brifingde, BMGK üyelerini eleştirdi ve onlara önerilerde bulundu.
 
Güney Afrikalı hukukçu Navi Pillay, kısa vadeli jeopolitik endişeler ve dar kapsamlı ulusal çıkarlar yüzünden küresel barış ve güvenliğin ağır şekilde ihlal edildiğini belirtti.
 
Pillay, BMGK'nın Suriye, Afganistan, Gazze, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Libya, Mali, Güney Sudan, Sudan, Somali ve Ukrayna'daki krizlerde çatışmaların önlenmesi için gerekli cevabı verebilmiş olsaydı, yüzbinlerce kişinin yaşamının kurtarılabileceğine inandığını ifade etti.
 
Sorunların hiçbirinin birdenbire ortaya çıkmadığını söyleyen Pillay, ''Yıllarca sürdü, bazıları da 10 yıllarca süren insan hakları mağduriyetleriyle geldi'' diye konuştu.
 
Pillay, BMGK'ya "hızlı, esnek ve kaynakları etkili biçimde kullanan insan hakları izleme misyonları" gibi yeni bir önlem paketi önerisinde bulundu.
 
Konuşmasında, silahların insan haklarını ihlal edenlerin eline geçmesinin engellenmesine vurgu yapan Pillay, bunun BM Silah Ticareti Anlaşması çerçevesinde yapılması tavsiyesinde bulundu. 
 
BMGK'daki Suriye tasarılarını veto eden Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Pillay'a cevap niteliğinde yaptığı açıklamada, çatışmaların önlenmesinde ana sorumluluğun ülkelere ait olduğunu belirterek uluslararası yardımın evsahibi ülkenin onayıyla yapıldığını ve zorla yapılamayacağını ileri sürdü.
 
Toplantıya katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da BMGK'nın uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında birincil sorumluk taşıdığını söyledi.
 
Başbakan Erdoğan da tepki göstermişti
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha önceki açıklamasında kendini yenileyemeyen bir BM Güvenlik Konseyi’nin dünya barışına katkısı olamayacağını belirtmişti.
 
Erdoğan mevcut uluslararası sistemin adil olmadığını belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) adalet dağıtmadığını ve bunun örneğinin Suriye'de görüldüğünü söylemişti. Erdoğan, "BMGK'nın kesinlikle reforme edilmesi lazımdır." demişti.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.