Bir el direksiyonda bir el telefonda!

Bir el direksiyonda bir el telefonda!

Tehlikeli davranışın boyutu ortaya çıktı

A+A-

Dünya çapında yapılan bir ankete göre direksiyon başında cep telefonuyla konuşmak yüzde 69’la yapılan eylemlerin en başında gelirken, bunu bir şeyler içmek ve yemek izliyor. Türkiye’de de sürücülerin otomobil kullanırken ilgilendiği uğraşların başında telefonla konuşmak yüzde 65 ile ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de bu eylemi sigara içmek, sürekli sosyal medyaya girmek ve mesajlaşmak takip ediyor.

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olan LeasePlan, global düzeyde hazırladığı sürüş alışkanlıkları anketiyle dikkat çekici verilere ulaştı. 17 ülkedeki araç kullanıcılarını kapsayan ankete göre, sürücülerin yüzde 81’i araç kullanırken birden fazla şeyle uğraştığını itiraf ediyor. Araştırmaya göre, direksiyon başında yaygın olarak yapılan faaliyetler arasında telefonla konuşmak yüzde 69’la birinci, bir şeyler içmek yüzde 36’yla ikinci ve yemek yemek yüzde 32’yle üçüncü sırada yer alıyor. 

Türk sürücülerin alışkanlıkları biraz farklılık gösterse de, direksiyon başında telefonla konuşma alışkanlığı Türkiye’de de ilk sırada yer alıyor. Türk sürücülerin yüzde 65’i araç kullanırken telefonla konuşurken, yüzde 23’ü sigara içtiğini, yüzde 16’sı sosyal medyayı aktif olarak kullandığını ve yüzde 13’ü mesajlaştığını belirtiyor. Ankette sürücülerin 3’te birinden fazlası olan yüzde 34’lük bir kısmının otomobilleriyle ile telefonları arasında seçim yapamaması dikkat çeken bir diğer önemli detay olurken, Türkiye’de bu durum yüzde 47 ile dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor.

SİNİRLENİNCE YAKIN TAKİP

Yapılan kapsamlı ankette sürücülere trafikte agresif tavırlarla karşılaşılıp karşılamadıkları da soruldu. Bu soruya ise korna çalınması, slalom yapılması (zikzak çizme), yakın takip, aşırı yüksek hızla yanından geçilmesi ve agresif el kol hareketlerinde bulunulması en çok verilen cevaplar olurken, son yıllarda sözlü tacizin artması da dikkat çekti. 

Türk sürücülerin yüzde 52’sinin ise trafikte sinirler gerildiğinde öndeki aracı yakından takip ettiği ortaya çıktı. Üstelik Türk sürücülerin yüzde 38 gibi ciddi bir oranı ise bu davranışı sıklıkla yaptıklarını itiraf etti. Türkiye’deki sürücüler ‘trafikte sizi en çok ne rahatsız eder?’ sorusuna ülkemizin bir gerçeği olan trafikte slalom yapılması (zikzak çizme) cevabını verdi. Türk sürücülerin yüzde 23’ü slalom, yüzde 20’si arkadaki aracın yakın takibi ve yüzde 14’ü yanından hızla geçilmesinin trafikte kendilerini rahatsız eden davranışların başında geldiğini belirtti.

Hürriyet

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.