Bingöl Üniversitesi 60 Araştırma Görevlisi Alacak

Bingöl Üniversitesi 60 Araştırma Görevlisi Alacak

YÖK 41 yeni kurulan üniversiteye 2 bin kişilik kadronun dağılımını gerçekleştirdi. Bu çerçevede Bingöl Üniversitesi'ne 60 araştırma görevlisi atanacak.

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Burhanettin Baydaş, 60 araştırma görevlisinin hangi alanlarda alınacağının Temmuz ayında belirleneceğini söyledi. Baydaş, alınacak olan araştırma görevlilerinin hangi şartlara sahip olması gerektiğini şu sözlerle açıkladı: "Bu konuda iki tür uygulama olabilir. Birincisi bilim sınavı yapılmaksızın yüzde 50 ALES, yüzde 35 lisans not ortalaması ve yüzde 15 yabancı dil puanının toplamından oluşan şartlardır ki bu uygulamada ilk 4 kişiden 1. sıraya gelen kişi alınır. İkinci uygulamada ise yüzde 30 ALES, yüzde 30 lisans not ortalaması, yüzde 10 yabancı dil puanı ve yüzde 30 bilim sınavı puanlarının toplamı baz alınır. Bu uygulama için senato kararı alınmış olması gerekir."

Alınacak olan araştırma görevlilerinin üniversitenin gelişimi açısından önemli bir fırsat olduğunu belirten Baydaş, "Bu fırsat iyi değerlendirilebilirse hem üniversitemizin gelecekteki eleman ihtiyacı karşılanmış olacak, hem de akademik rekabette önemli bir güç oluşturacaktır." dedi.


Aktif Haber