Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman bir gece rüyasında Hazreti Muhammed’i (s.a.v) gördü. İkisi, Haliç’e ve Boğaz’a nazır bir tepedeydi. Peygamber Efendimiz (s.a.v) padişaha oraya bir cami yaptırmasından bahsediyordu ve mihrabı ile minberinin yerini tarif ediyordu.
Ertesi gün Kanuni hemen Mimar Sinan’ı çağırdı. Onu rüyasındaki tepeye götürdü ve tam rüyasını anlatırken Sinan “Sultanım, mihrabı burada, minberi burada olsun…” deyince Kanuni şaşırdı. Sinan sakince “Dün geceki kutlu ziyaretinizde ben de iki adım arkanızdaydım” diyecekti.