Bilgisayar korsanları 1 milyon 600 bin kişinin verilerini çaldı

Bilgisayar korsanları 1 milyon 600 bin kişinin verilerini çaldı

ABD’de son yıllarda meydana gelmiş en büyük veri skandalı gündeme geldi. İstihdam Güvenliği Departmanı’na kayıtlı 1 milyon 600 bin işsiz ABD vatandaşı ve kamu görevlisinin kişisel bilgileri çalındı.

A+A-

Bilgisayar korsanları ABD’nin İstihdam Güvenliği Departmanı'nı hedef aldı. Departmandaki verilerin saklandığı Accellion şirketinin veri tabanına giren korsanlar 1,6 milyon işsiz vatandaşın ve kamu görevlilerinin kişisel bilgilerini çaldı.

Tüm bilgiler bilgisayar korsanlarında

Korsanların geçen yıl işsizlik davası açan vatandaşların kişisel bilgilerini seçmesi dikkat çekti. Yüzbinlerce Washington sakinin kimlik, tam ad, doğum tarihi, adres, önceki meslek gibi her türlü detaylı kişisel bilgi artık korsanların elinde.

Acellion şirketi bir ay sonra bildirdi

ABD bu bilgilerin aleyhte kullanılmasına karşı alarm durumuna geçti. Tepkilerin odağında Accellion var

Accellion şirketi öncelikle veri paylaşımı ve işbirliğini içeren dosya paylaşımına odaklanıyor. Accellion'un olayı yetkililere bildirmeden önce veri ihlalini araştırdıkları ortaya çıktı. Şirketin ilk yetkisiz erişim tespitini 25 Aralık 2020'de yaptığı belirlendi.

Accellion, ilk tespitten neredeyse bir ay sonra olan 25 Ocak 2021'de hükümet yetkililerine veri ihlalini doğruladı. Eyalet denetçileri suçu İstihdam Güvenliği Departmanına değil, Accellion'a yüklüyor.

KAYNAK: TİMETURK

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.