1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Beyşehir Gölü’nde tehlike çanları
Beyşehir Gölü’nde tehlike çanları

Beyşehir Gölü’nde tehlike çanları

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir Gölü kıyılarında, kuraklığın etkisiyle 100-150 metre çekilmenin olduğu belirtildi.

A+A-
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Sami Tan, “Bu sene yaşanan kuraklık, gölün gelir kaynaklarının kuruması ve tarımsal sulamanın zirve yapması üzerine tehlike çanları çalmaya başladı” dedi.
 
Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir Gölü’nde su seviyesinin giderek azaldığı, kıyılarda yer yer 100-150 metre çekilmenin olduğu belirtildi. Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Sami Tan yaptığı açıklamada, gölü besleyen kaynakların kuruması, yağışların az olması ve gölden yapılan tarımsal sulamanın kuraklığa bağlı olarak artmasının su seviyesinde gözle görülür ölçüde düşüş yaşanmasına neden olduğunu söyledi.
Göl kıyılarında 100-150 metre arasında değişen çekilmeler olduğunu dile getiren Tan, su seviyesindeki düşüşün endişe verici boyutta olduğunu ifade etti.
 
Beyşehir’in içme suyunun da karşılandığı gölden tarımsal sulama için su alınmasının durması gerektiğini savunan Tan, şöyle devam etti:
 
“Beyşehir Gölü’nde yaz aylarında buharlaşma ile milyonlarca metreküp su kaybı söz konusu. Su seviyesi düştükçe buharlaşma miktarı da artacak. Tarımsal sulamanın durmaması halinde su seviyesi daha da aşağıya inecek, gölün dengesi değişecek. Gölden tarımsal sulama için alınan su tasarruflu kullanılmalı, vahşi sulama yöntemleri yerine damlama sulama sistemine geçilmeli.” Seviyenin düşmesi ile göldeki su kalitesinin de azaldığını, kıyılardaki çekilme nedeniyle bataklık alanların ortaya çıkmaya başladığını anlatan Tan, bunun da kötü kokuya ve sineklerin artmasına neden olduğuna dikkati çekti.
 
Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.