Beyaz Saray Fransa'ya soruşturma başlatıyor

Beyaz Saray Fransa'ya soruşturma başlatıyor

Beyaz Saray, Fransa Parlamentosu'nun Google, Amazon ve Facebook gibi internet devleri için onay verdiği vergilendirme kararı hakkında soruşturma başlatıyor.

A+A-

Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı, Amazon, Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinden yüzde 3 düzeyinde vergi alınmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Washington yönetimi ise, söz konusu dijital hizmetler vergisinin ABD şirketlerini haksız yere hedef aldığını söyleyerek soruşturma başlattı.

Karar, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından duyuruldu.

Lighthizer, "Soruşturma ile bu mevzuatın etkilerini araştıracak, mantıklı mı yoksa ABD şirketlerine karşı haksızlık yaratan bir durum mu olduğunu belirleyeceğiz" dedi.

Soruşturma kararına ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Chuck Grassley ve üst düzey Demokrat Senatör Ron Wyden'dan destek geldi.

İkili tarafından yapılan ortak açıklamada, "Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin dijital vergi kararı, açıkca korumacı. Bu durum ABD şirketlerine ve işçilere zarar vermeyi hedefliyor" ifadeleri kullanıldı.

Tasarı, çokuluslu şirketlerin düşük vergili AB ülkelerinde karargahlar kurarak vergilerden kaçınmasını önlemeyi hedefliyor.

Şu anda şirketler, Fransa gibi satışları fazla olan ülkelerde neredeyse hiç vergi ödemiyorlar.

Fransız Senatosu, teknoloji devlerine uygulanacak bu verginin, bu yıl 400 milyon euro, gelecek yıl ise 650 milyon euro getireceğini tahmin ediyor.

Vergi, cirosu küresel ölçekte 750 milyon euro ve Fransa içinde de 25 milyon euro olan şirketlere uygulanacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki yıl önce yaptığı açıklamada, uluslararası internet şirketlerinin, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde elde ettikleri gelir üzerinden vergilendirilmesi gerektiğine işaret ederek, "Oyunun kurallarına uymayan internet devlerine ilişkin daha etkili düzenlemeler istiyoruz." demişti.

Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketler, Avrupa kamuoyunda, gelirlerini, elde ettikleri ülkede değil de daha düşük vergi ödeyebildikleri ülkede beyan ettikleri için eleştiriliyor.

Kaynak: France 24

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.