Belediyenin dua anonsu ile güne başlıyorlar

Belediyenin dua anonsu ile güne başlıyorlar

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde esnaf güne, belediye anons sisteminden yapılan duayla başlıyor.

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde esnaf, Ahilik geleneğini yaşatmak için her sabah ilçede hoparlör sisteminden okunan dualarla iş yerini açıyor.

Afşin Belediyesince birkaç ay önce hayata geçirilen ve ilk etapta kapalı pazar yerinde başlatılan uygulama, vatandaşların ilgisi ve talebi üzerine ilçe geneline yayıldı. Sabah iş yerlerine gelen esnaf günlük hazırlıklarının ardından belediye anons sisteminden yapılan duayla çalışmaya başlıyor.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahilik geleneğini yaşatmak için başlattıkları uygulamanın kısa sürede beğenildiğini söyledi.

"Esnafımız geleneklere uygun şekilde Rabbimize dua ve hamd ederek, ondan hayır ve rahmet dileyerek güne başlıyor." diyen Güven, şunları kaydetti:

"Bunlar insanların gönüllerine dokunuyor, yumuşatıyor. İnşallah Rabbim bu uygulamalara devam etme fırsatı verir. Bir toplumu ne mal ne mülk ne servetler ne de büyük ordular ayakta tutar. Toplumu kültür ayakta tutar. Bunlar bizim kültürümüz. Yaşatmalıyız ve gelecek kuşaklara da taşımalıyız. Müslüman insanlar olarak da sürekli Rabbimize hamd etmeliyiz. Uygulamamız Ashab-ı Kehf şehrine yakışır olduğu gibi Müslüman toplumların yaşadığı her şehre yakışır bir uygulamadır."

Esnaf ve vatandaşlar beğendi

İlçe esnafından İsa Karakoç ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirip, "Güne duayla başlarsak her işimiz rast gider." dedi.

İşe duayla başladıklarını, yapılan anonsa da eşlik ettiklerini anlatan Karakoç, "Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Belediyemizi bundan dolayı tebrik ediyorum." diye konuştu.

Alışveriş için pazar yerine gelen emekli imam Cuma Sınır da "Pazara alışveriş için geldik, duayı duyduk, bundan da memnun olduk. Duaya amin dedik." şeklinde konuştu.AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.