Bediüzzaman Said Nursi İslamcı mıdır?

İslamcılık tartışmaları yeniden alevlendi. Konu ile ilgili Bediüzzaman Said Nursi hakkında da görüşler belirtiliyor. Aynı meseleyi ele alan Metin Karabaşoğlu, "Bediüzzaman Said Nursi İslamcı mıdır?" sorusuna verilecek olan cevabın aslında doğrudan İslamcı

“İslamcılık dediğimizde konuştuğumuz isimler, kendilerini hayatlarında öyle tarif etmemiş isimlerdir” diyen Karabaşoğlu, Bediüzzaman’ı İslamcı olarak tarif etmenin bir şekilde mümkün ama bir başka şekilde mümkün olmadığını ifade etti: “Dinin, Müslümanlar’ı merkeze alan bir dünyevî projeye indirgenmesiyse İslamcılık, Bediüzzaman İslamcı değildir. Ama dinin sosyal ve siyasal tazammunlarının olduğu, ‘salih’in içine ‘muslih’ olmayı da şart koştuğu, İslam’ın izzetini muhafaza için dini, yaşadığı zamanda ve zeminde hamiyetle kuşanmanın kaçınılmaz olduğu vurgularını içeren manada kullanıyorsak, evet, Bediüzzaman İslamcıdır.” 

Karabaşoğlu, "Bediüzzaman İslamcı mıdır?" başlıklı sunumunu Zeytinburnu Belediyesi'nin 2013 yılında ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi Sempozyumu'nda gerçekleştirmişti. Sunum başlıklar şöyle:

Bediüzzaman İslamcı mıdır?
Bediüzzaman'ın tecrübesi, hayatı bir içsel yolculuktan ziyade bir dışsal tepki olarak yorumlanıyor, bu doğru mu?
Bediüzzman'ın tecrübesini dışsal süreçlerle açıklamak bir insafsızlıktır.
Bediüzzaman'ın lehte veya alehte araçsallaşırılması sözkonusu.
Bediüzzaman akılcı, bilimci, gelenekçi, modernist, hangisidir, yoksa hiçbiri midir?
Hakiki Bediüzzaman yerine kısmi ve hayali Bediüzzamanlar tartışılıyor.
Bediüzzaman'ı anlamanın biz daha başındayız.. Önyargıları aşarak veya asabiyetleri aşarak, Bediüzzaman'ı sahiplenme noktasında asabiyetleri aşarak, Bediüzzaman tecrübesini anlama noktasında daha sahih bir yolda ilerlemek gerekiyor
'Bediüzzaman'ı ben böyle anlıyorum' değil, 'Bediüzzaman budur' diyen ve sadece kendisini hoşgören bir anlayışa da hoşgörü göstermiyorum! 

İzlenme: 3111
VİDEOYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum
Benzer Videolar