Bediüzzaman Japonları örnek göstermişti: Türk-Japon Üniversitesi kuruluyor

Bediüzzaman Japonları örnek göstermişti: Türk-Japon Üniversitesi kuruluyor

Türkiye'de Türk-Japon Üniversitesi (TJÜ) kurmasına ilişkin imzalanan anlaşma onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Türkiye ile Japonya hükümetlerinin Türkiye'de Türk-Japon Üniversitesi (TJÜ) kurmasına ilişkin 2014 yılında imzaladıkları anlaşma onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Kurulmasına Dair Anlaşma"ya göre, bilimsel ve teknolojik iş birliğinin daha fazla teşvik edilmesi amacıyla kurulacak TJÜ'nün eğitim dili İngilizce olacak ve okul lisans, yüksek lisans ile doktora düzeylerinde eğitim verecek. 

Hazırlık eğitiminin de verileceği üniversitede, öğrencilere Türkçe ve Japonca seçmeli dil kursları imkanı da sağlanacak. Öğrencilere mümkün olduğunda, Japon üniversitelerinden çift diploma ya da ortak diploma verilmesi ayrıca değerlendirilecek. aa

BEDİÜZZAMAN: MEDENİYETİ KAZANMADA JAPONLARI ÖRNEK ALALIM

Türkiye'nin Japonya ile işbirliğine girmesi güzel bir gelişme. Çünkü Japonlar teknolojiyi alırken ve geliştirirken gelenek ve göreneklerini terk etmediler. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, Japonların bu tavrını şöyle yorumlamış ve medeniyetin güzelliklerini almada onları örnek göstermişti:

"Kesb-i medeniyette (medeniyeti kazanma) japonlara iktida (uymak) bize lâzımdır ki, onlar Avrupa’dan mehasin-i medeniyeti (medeniyetin güzelliklerini) almakla beraber, her kavmin mâye-i bekàsı (devamlılığın mayası) olan âdât-ı milliyelerini muhafaza ettiler."

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.