Bediüzzaman, Hulusi Yahyagil'in mektuplarını neden önemsedi?

Bediüzzaman, Hulusi Yahyagil'in mektuplarını neden önemsedi?

Nur talebelerinin, vazife-i asliyeleri olan imanî ve Kur'anî gündeme dönüş yapmaları gerektiğinin altı çizildi

TV111'de her hafta Risale-i Nur'dan bir metni güncelin perspektifinde analiz eden program Alternatif Bakış'ta, bu hafta, "nur talebelerinin esas gündemi" konuşuldu.

Siyasi, ekonomik veya sosyolojik olayların herkesin zihnini ve kalbini meşgul ettiği zamanlarda, nur talebelerinin, vazife-i asliyeleri olan imanî ve Kur'anî gündeme dönüş yapmaları gerektiğinin altı çizilen programda; yazar Metin Karabaşoğlu, Bediüzzaman Said Nursi'nin 'nurun birinci talebesi' dediği Yüzbaşı Hulusi Yahyagil ile ilişkisine de atıf yaptı. 

Hulusi Yahyagil'in, vazifesi gereği her ne kadar hayatın merkezinde bir insan olsa da, bu durumunu iman ve Kur'an ekseninde insanların sahip olduğu sorunları okumaya sarfettiğini hatırlatan Karabaşoğlu; daha sonra sorulaştırdığı bu okumalarını Bediüzzaman'a mektuplarla ulaştırdığını ve Bediüzzaman'ın da Barla'daki inzivasında sürdürdüğü tefekkürlerle bu soruları cevapladığını ifade etti. 

Nur talebelerinin de, ister hayatın içinde ister hayatın kenarında, mesailerini imanî ve Kur'anî sorunların tesbiti ve tedavisi için harcamaları gerektiğini belirten Karabaşoğlu; ancak böylesi bir mesai sarfıyla aslî vazifeye dönülmüş olacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.