1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli
Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli

Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce ‘Emzirme Haftası’ dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada; bebeklerin doğar doğmaz ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlanması gerektiği açıklandı.

A+A-
Bebekleri ve çocukları tüm hastalıklardan korumak için anne sütü ile beslemenin, anne sütünün özellikleri nedeni ile vazgeçilmez bir unsur olduğu belirtildi.
 
Gelecek yıllar için sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirmenin her zaman düşünülen ve amaçlanan bir ilke olduğu vurgulanan açıklamada, bunun sağlanabilmesi ve bebeklerin sağlıklı büyüyüp gelişebilmeleri için en ideal beslenme yönteminin emzirme olduğunun bilinen bir gerçek olduğu ifade edildi. Anne sütü ile beslenmenin her bebeğin, bebeğini emzirmenin ise her annenin hakkı olduğuna işaret edilen açıklamada, anne sütünün, yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen, gelecekteki okul başarısını bile olumlu etkileyebilen mucizevi bir besin olduğunun altı çizildi.
 
Anne sütü; en doğal, en taze, en ekonomik besin olarak nitelenerek, “Anne sütü; hastalıklardan koruyucu antikorlar içerir, bebeğin orta kulak iltihabı, solunum yolu enfeksiyonları, ishal, gaz ağrıları vb. hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar. Bugün, anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin, mamayla beslenenlere göre 8 puan daha yüksek olduğu ve çocukların derslerinde daha başarılı oldukları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Anne sütündeki demirin vücutta kullanımının yüksek olması nedeniyle anne sütü alan bebeklerde kansızlık daha az görülür. Emzirme, sadece bebek için değil emziren anne için de çok faydalıdır. Annelerde emzirme, yumurtalık ve meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Özellikle emzirme süresi arttıkça kanser riski düşmektedir. Tüm bu yararları bilmemize ve emzirme ülkemizde geleneksel, yaygın bir uygulama olmasına rağmen anne sütünün teşviki için daha çok çaba sarf etmek zorundayız.” denildi. 
 
1998 yılında yapılan TNSA'da 0-3 aylık bebeklerin sadece anne sütü alma oranının yüzde 9,4 olduğunun belirlendiği, bu oranın 4-6 aylık bebeklerde ise yüzde 1,3’lere düştüğünün saptandığı ifade edilen yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Ayrıca annelerimiz, anne sütünün yararlarını bilmelerine rağmen nasıl emzirecekleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarından, sütü yetmediği düşüncesiyle ek besinlere erken başlamaktadır. Bu ise bebeğin büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkilemekte, sık sık hastalanmasına neden olmaktadır. Ülkemizde, her bebeğin doğumdan hemen sonra emzirilmeye ihtiyacı var. Annelerimizin, emzirmenin yararları konusunda ikna edilmelerinden çok, nasıl emzireceklerinin öğretilmesine ve bunu uygulamak için desteklenmeye ihtiyaçları var.” 
 
Annelerin, yeni doğan bebeklerini doğumdan sonra hemen emzirmeye başlamaları tavsiye edilerek, “İlk 6 ay sadece anne sütü vermeli, 6. aydan sonra ek besinlere başlanmasının yanı sıra emzirmeyi de 2 yıla kadar devam ettirmelidir. Bebeğe emzik ve biberon verilmemelidir.” denildi.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.