1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Bebeklere anestezi uyarısı!
Bebeklere anestezi uyarısı!

Bebeklere anestezi uyarısı!

Bebeklere ilk 6 ayda anestezi verildiği takdirde hayatları boyunca kalıcı bir takım nörolojik disfonksiyonlara (sinir sistemindeki bir arızadan dolayı, beklenen bazı fonksiyonları yerine getirememe hali) yol açabileceği belirtildi.

A+A-
12. Perinatoloji Günleri kapsamında prematüre bebeklerin tedavi öncesi ve sonrası durumları ele alındı. Prof. Dr. Mehmet Satar, Türkiye'deki bebek ölümlerinin yüzde 1'inin yeni doğan bebeklerde görüldüğünü belirterek yeni doğan bebeklerde ölümün genellikle ilk gün gerçekleştiğini söyledi. Prematüre bebeklerin Türkiye'de ortalama yaşam sürelerinin 75 yılı geçtiğini anlatan Prof. Dr. Satar, "Yeni Doğan bebekler için yapılan bu çalışmalar, onların gelecek 75 yılı için çok önemli" diye konuştu.
 
ÇÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. Dekanı Dilek Özcengiz ise uzun yıllar pediatrik anestezi ve pediatrik olgularla uğraştığını belirterek, bebeklere ilk 6 ayda anestezi verildiği takdirde, hayatları boyunca kalıcı bir takım nörolojik disfonksiyonlara yol açabileceğini söyledi. B ebeğin ilk 6 ayında acil olmadıkça hiçbir uygulamanın opere edilmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özcengiz, "Belki bir adım atılması yolunda 12. Çukurova Perinatoloji Toplantısı bir vesile olur" ifadesini kullandı.
 
Haberler 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.