Bebeklerde biberon çürüğü'ne dikkat

Bebeklerde biberon çürüğü'ne dikkat

Doç. Dr. Aysun Avşar, bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli sütün, dişlerin hızlı çürümesine zemin hazırladığı ve "biberon çürüğü" oluşumuna neden olduğu uyarısında bulundu.

A+A-

Prof. Dr. Avşar ayrıca bebeklerin diş ve ağız temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Avşar, yaptığı açıklamada, erken çocukluk dönemi çürüklerinin bebek ve küçük çocuklarda gözlenen, hızlı ilerleyen çürükler olduğunu söyledi.

Diş çürüklerinin, en sık görülen enfeksiyon hastalıklarından biri olduğuna dikkati çeken Avşar, "Ağız ve diş sağlığına bebeklik döneminde başlanmalıdır. Bebeklerin en önemli besin maddesi olan süt, doğal içeriğinde şeker barındırır. Gün içinde içtikleri sütün bir miktarı genellikle bebeklerin ağzında kalarak bakteri oluşumuna neden oluyor. Bu bakteriler de zamanla dişleri çürütüyor" dedi.

Bebeklerin ağız bakımı ve temizliğinin, diş çıkarma dönemlerindeki sorunların hafif atlatılmasına yardımcı olacağını vurgulayan Avşar, düzenli ağız bakımı yapılan bebeklerde daha az bakteri oluşumu sayesinde ilk bir yıl üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin de azalacağını kaydetti.

Biberonla uykuya dalmasına izin vermeyin

Ailelerin bilinçli davranmasını isteyen Avşar, bebeklerin içinde süt ya da şekerli içecek bulunan biberonla uykuya dalmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı. Bebeklik döneminde başlayan ağız ve diş bakımının, tüm yaşantıyı etkilediğini anlatan Avşar, "Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, dişlerinin hızlı çürümesine zemin hazırlar, dişlerinde 'biberon çürüğü' oluşumuna neden olur. Bu nedenle her gıda alımından sonra bebeğin ağız temizliğine özen gösterilmesi gerekir" diye konuştu.
Bebeklerde çürük tedavisinin güçlüğünü dile getiren Avşar, erken yaşta çekilen süt dişlerinin ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklar olabileceğini, hatta çocukta konuşma sorunları yaşanabileceğini söyledi.

Erken çocukluk dönemi çürükleri üst dişlerde başlıyor

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Avşar, diş ağrısının bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açtığının anlattı.

Avşar, erken çocukluk dönemi çürüklerinin öncelikle üst dişlerde başladığını vurgulayarak "Bu dönem çürükleri ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığı da tehdit edebiliyor. Çocukluk dönemindeki çürük dişler ve diş bozukluğu çocukta ileri yaşlarda beslenme ve uyku düzeninde bozukluklara, psikolojik ve gelişimsel problemlere neden oluyor" ifadesini kullandı.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.