1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Bebekler ağrıyı daha çok hissediyor
Bebekler ağrıyı daha çok hissediyor

Bebekler ağrıyı daha çok hissediyor

İngiltere’de yapılan araştırma, henüz birkaç günlük bebeklerin ağrıyı yetişkinlerden daha şiddetli hissettiğini ortaya koydu.

A+A-

Canlarının acıdığını dile getiremiyorlar... Ağrı duyduklarında yapabildikleri tek şey ağlamak. Üstelik ağlamalarının, canlarının acıması dışında çok farklı bir sebebi de olabilir...

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi’nde bir grup uzman, bebeklerin ağrı ve acıya karşı ne kadar hassas olduklarını bir araştırmayla mercek altına aldı.

Araştırmaya 10 yetişkin ve 10 küçük bebek katıldı. Gelişkin görüntüleme tekniklerinin kullanıldığı araştırmada, ağrı ve acıya karşı hassasiyetle beyin aktivesi arasında ilişki kurulmaya çalışıldı. 

Uzmanlar, araştırmada kullanılan iğne türü özel uçlu aletin, ağrı ya da acıya yol açmadığını dile getiriyor. Özel olarak üretilen bu aletle uygulanan basıncın şiddeti ölçülüyor.

Araştırmaya göre birkaç günlük bebeklerin, düşünülenin aksine, ağrıyı yetişkinlerden daha şiddetli hissettiği sonucuna varıldı.

Bu bilgi, özellikle bebek yoğun bakım ünitelerinde çalışan doktorlar açısından önemli. Çünkü bebeklere tedavi sürecinde ağrıya yol açabilecek işlemler uygulanabiliyor.  Uzmanlar, bu konunun gözönünde bulundurulabileceğine dikkat çekiyor. 

ap

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.