1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bayramınız zehir olmasın!
Bayramınız zehir olmasın!

Bayramınız zehir olmasın!

Özellikle bayramlarda satılan çatapat benzeri patlayıcı ve yanıcı maddeler, çocuklarda göz kaybı ve ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor

A+A-
Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi, çocuklarını patlayıcı ve yanıcı maddelerden uzak tutmaları konusunda ailelere uyarıda bulundu.
 
Özkağnıcı, çocukların daha çok bayramlarda ve yaz tatillerinde ’Roket", "Torpil", "Mantar" gibi son derece tehlikeli patlayıcılarla oynadığını söyledi. Bu tür patlayıcıların satışının hâlâ devam ettiğini belirten Özkağnıcı, bu nedenle hemen hemen her yıl belli dönemlerde çok sayıda kişide patlayıcı ve yanıcı maddelerden dolayı göz yaralanmaları ve zehirlenmelerle karşılaştıklarını ifade etti.
 
Patlayıcı ve yanıcı maddelerin, gözde derici ve kesici yaralanmalara yol açtığını dile getiren Özkağnıcı "Göze denk geldiği zaman kalıcı körlüklere, hatta göz kaybına kadar gider. Aynı zamanda çatapat dediğimiz renkli patlayıcılar da var. Bunları şeker sanarak yiyen çocuklarda, karaciğer yetmezliğine bağlı ölümler ortaya çıkabiliyor" dedi.
 
SATIŞI TAM ANLAMIYLA ENGELLENMELİ
 
Prof. Dr. Özkağnıcı, ailelerin çocuklarını "oyuncak" sandıkları bu tehlikeli maddelerden uzak tutmaları gerektiğini vurguladı.
 
Son derece tehlikeli bu patlayıcıların satılmaması için her zaman uyarıda bulunduklarına işaret eden Özkağnıcı, şunları kaydetti:
 
"Ama satışı tam anlamıyla engellenemedi. Hâlâ bakkallarda satılıyor. Bayramlarda satışları artan patlayıcı maddelere karşı zabıta ekipleri, polis ve gazetecilerin yanında anne babalara da büyük görev düşüyor. Aileler, çocukların eğlence zannederek aldığı bu patlayıcılara izin vermemeli. Artık bunun önüne geçilmeli. Çocuk oyuncağı gibi görülüyor ama geri dönüşü olmayan hasarlara yol açıyor. Bayramlarının zehir olmaması için aileleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum."
AA
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.