Batman'da "evde kal" çağrısı Kur'an-ı Kerim ve dini kitaplara rağbeti artırdı

Batman'da "evde kal" çağrısı Kur'an-ı Kerim ve dini kitaplara rağbeti artırdı

​Batman'da Coronavirus salgını önlemleri kapsamında yetkililerin "evde kal" uyarıları sonrası önlem amaçlı evlerinden çıkmayan vatandaşlar, zamanlarını daha çok Kur'an-ı Kerim ve kitap okuyarak geçirmeye çalışıyor.

A+A-

Türkiye'de yeni tip Coronavirus (Covid-19) vakalarının artmasının ardından, "Ede kal" kampanyalarının etkisiyle caddeler, sokaklar ve toplu alanlar boşaldı. Özellikle Sağlık Bakanlığı, virüsün yayılımının azaltılarak kontrol altına alınmasındaki en önemli etkenin kişilerin evden çıkmamasından geçtiğini belirtiyor.

Virüs salgını nedeniyle okulların tatil edilmesi, tedbirler çerçevesinde birçok işyerinin kapanması, bazı işyerlerinde de çalışma saatlerinin esnetilmesi dolayısıyla eve kapanan Batmanlılar kitap okumaya yöneldi. Yetkililerin "evde kal" çağrısına uyan vatandaşların, vakitlerinin bir kısmını kitap okuyarak geçirmek istemesi üzerine, Batman'daki bütün kitapçılarda büyük oranda kitap satışları arttı.

Covid-19 salgınından sonra kitaplara büyük bir talebin olduğunu ve bu talebin kendilerini heyecanlandırdığını kaydeden kitabevi sahipleri, insanların bu zaman dilimini teknolojiden kurtulmak için bir fırsata çevirmeleri gerektiğinin söyledi.

Kitabevi sahibi Hacı Sinan İrem Coronavirus ten dolayı tedirgin olan vatandaşların özelliklere Kur'an-ı Kerim  ve dini kitaplara rağbet bayağı yükseldiğini belirtti, "Okulların kapalı olması çocukların da dışarı çıkarmalarındaki kısıtlamadan kaynaklı olarak test ve soru bankalarındaki satışlarımızda da yükselme oldu." dedi  

"Kur'an-ı Kerim ve dini kitaplara talep yükselirdi"

İrem, "Her sene üç aylarda, ramazan ayına doğru daha çok Kur'an-ı Kerim  ve dini kitaplarda satışlarımız yükselirdi. Coronavirus hastalığı çıktığından beri satışlarımız beklediğimizin üstünde oluştu. Vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim'den sonra en çok dua, fıkıh, tefsir ve siyer kitapları tercih ediyor. Bu da vatandaşların evde kaldıkları zamanı iyi değerlendirmeye yöneldiğini gösteriyor. Bu süreçte yanımıza gelip bizden 'hangi kitapları okuyalım?' diye soran vatandaş sayası da bayağı yüksek." diye konuştu.

"Şifa ve salgın hastalıklarını konu alan kitaplara da büyük bir rağbet var"

Bir diğer kitapevi işletmecisi Selman Gün, "Dünyada Coronavirus salgın hastalığı çıktığından beri ülkemizde alınan bazı tedbirlerden özellikle vatandaşların, evde kalmaları tembihlendi. Bu süreç içerisinde, zamanı daha iyi değerlendirmek için vatandaşların kitap okuma oranlarının yükseldiği bir zamandayız. Bize gelen vatandaşların özellikle dini kitaplara daha bir rağbet ettiğini, şifa ve salgın hastalıkları konu alan kitaplarda da büyük bir rağbet olduğunu görmekteyiz. Vatandaşların kitap okumaya yönelmeleri çok güzel bir gelişme. Umarım bu musibet, zamanı en iyi değerlendirmeye ve artıya dönüştürür inşallah." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.