Batıdan parlak zekalar çıkıp İslamiyet’i yüksek sesle anlatacak

Batıdan parlak zekalar çıkıp İslamiyet’i yüksek sesle anlatacak

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından gerçekleştirilen ‘Güncele Dair Çamlıca Buluşmaları’ başlıklı etkinlikte konuştu

‘Ruh-Beyin-Akıl Üçgeninde İnsanoğlu Beyin Ruh Hakkında İp Uçları Verir Mi?’ başlıklı sunum gerçekleştiren Tarhan, ruhun insanı insan yapan bir yazılım olduğunu aktardı.

“GELECEĞİN NESLİNİN BİR ELİNDE BİLGİSAYAR, BİR ELİNDE KUR’AN-I KERİM OLACAK”

21. yüzyılın Bilgelik Çağı olacağını aktaran Tarhan, bu çağda din ve fen ilimlerini bir arada tamamlayan gençliğin ön planda olacağının altını çizdi. Tarhan; “Doğu ve Batı kültürünün birleştiği 20. yüzyıl bilgi çağıydı 21. yüzyıl bilgelik çağı olacak, olmak zorunda. Geleceğin nesli bir elinde bilgisayar, bir elinde Kur’an-ı Kerim olan bir nesil olacak. Bu nedenle sizler bu konuda bir adım önde olacaksınız. Bunun kıymetini iyi bilen, ikisinin sentezini iyi yapabilen, din ve fen bilimlerinin sentezini iyi yapabilen bir nesil geleceği kurtaracaktır. Tek taraflı eğitim alan nesiller, birçok konuda çağı kaçıracaktır, öyle gözüküyor. 1990’larda sosyal medya bulundu. 1990-1994 arası internet ticarileşmeye başladı, sonra sosyal izolasyon ortaya çıktı. İngiltere’de Manchester Üniversitesinin yaptığı bir çalışma var, Lipping üzerine. Kendini çok yalnız hissetme oranı 75 yaş üstü kişilerde işte yüzde 27, 16-24 yaş arasında yüzde 40 çıkıyor. Bu sosyal izolasyon artarak devam ediyor, sosyal medya kullanımı aşırı düzeyde. Sosyal medya ki ben sanal medya diyorum çünkü sosyalleşmeyi, yüz yüze teması kesiyor bu da geleceği etkileyecek.” dedi.

ALLAH’I BİZE TANITAN 3 KAYNAK VAR

İnsanı insan yapan ruh programına dikkat çeken Tarhan, İslam dininin akılla bulunabilir olduğunu aktardı. Tarhan, “Sekülerizm yaşamın amacı zevk peşinde koşmak diyor. Her şeyi terk et, doğa üstü güçler seni korur diyor. Tolstoy; ‘Hayatın beni bekleyen, kaçınılmaz olan ve ölümü yok edebilecek bir anlamı var onu arıyorum’ diyor. Ama semavi dinler burada ‘varoluşu unutma, ümidini kaybetme, aklını kullan ve hiçbir şey rastlantısal değildir’ diyor. Semavi dinler bir imtihandasın hayata bu gözle bakabilmek gerekir mesajı veriyor. Hz. İbrahim hayata böyle bakarak, gök cisimlerine bakarak sonunda ‘Tanrım yaradanım olmalı’ diyor. Bu şekilde Allah’ı buluyor. Allah’ı bize tanıtan 3 kaynak var; Kur’an- ı Kerim, Resulullah Aleyhisselam ve kâinat kitabı. Kâinat kitabı okuduğumuz zaman her şeyde Allah’ı bulabiliriz. Bilim, şu anda bu konuda bize yardım ediyor. Onun için aklımızı kullanarak bunu başarabiliriz. Ruhumuzun yeri nerede? Beyin kimyasallar salgılıyor fakat beynin üzerinde bir bilinç var; Kuantum bilinci. Beyin mana dünyasıyla madde dünyası arasında bir aracıdır. Beynimizin üzerindeki Kuantum bilinci tıpkı bilgisayar gibi. Bilgisayarın beynimiz gibi elektronik devreleri var. Bir de yazılımı var, yazılımı çıkar bilgisayardan 1 gram bile eksilmez sildiğimiz zaman hiçbir şey kaybolmaz. Bunun gibi insanda bir yazılım olan ruh programı var, o ruh programı insanı insan yapıyor. Her canlıda kendine göre küçük program var ama insan psikolojik olarak prematüre doğuyor. Bir ördek yumurtadan çıkar çıkmaz hemen yüzmeye başlıyor. İnsan, 1 yaşında yürümeye başlıyor, 15 yaşında kendi kendini yönetebilir hale geliyor. İnsan kendini geliştirmek zorunda, öğrenerek geliştirmek zorunda, sosyal olarak kendini geliştirebiliyor.” dedi.

ENDONEZYA’NIN MÜSLÜMAN OLMA SEBEBİ İYİ AHLAKTIR

Dünyada ahlaki çöküntü yaşandığını ifade eden Tarhan, 21. yüzyılın Kur’an bilgeliğine dönüşeceğini aktardı. Tarhan; “Dünyada şu anda sosyal narsisizm var. Afrika’da temiz suya ulaşamayan 2 milyar insan var. Göçlerin sebebi yoksulluk değil; Afrika’dan, Güney Amerika’dan göçlerin sebebi insanlar kendi ülkelerinde adaletsizlik, hukuksuzluk ve bir taraftan da insanlar gelecekle ilgili kaygılarını gidermek için geçiyorlar. Onun için toplumsal barışı çözecek şey narsisizmin bitmesidir. Narsisizm toplumsal hayatı bozan bir şeydir. Bu arttıkça insanlık aşağı doğru gidecektir. Peygamberlik, müesseselerine baktığımız zaman peygamberler, en büyük mücadelesini bencilliğe karşı yapmıştır. İslam dinine bakıyorsunuz bütün İslam’da ki tasavvuf öğretilerine bakın hepsi nefis terbiyesiyle başlıyor. Kendini terbiye etmek, insanın nefsini arzularını terbiye etmesi bir insan için aslında en büyük ilerleme ve olgunlaşmadır. Endonezya’nın Müslüman olma sebebi iyi ahlaktır. Onun için İslamiyet’in en güzel temsil metodu tevhittir. Konferans, vaaz değil temsildir. İyi örnek olduğumuz zaman iyi ahlak güzel sonuçlar gösterdiği zaman bütün dünyanın bu iyi ahlaka ihtiyacı var. Onun için 21. yüzyıla bilgelik çağı dememizin sebebi bu bilgelik Kur’an bilgeliğidir. Bunu göreceğiz belki biz göremeyiz ama sizler inşallah görürsünüz.” ifadelerini kullandı.

“BATILILARIN İSLAMİYET’İ YÜKSEK SESLE SÖYLEYECEKLERİ GÜNLER YAKINDIR”

Dünyanın her yerinde hakikat arayışı yaşandığını ifade eden Tarhan, İslami bakış açısının Batı dünyasından yükseleceğini ön gördüğünü aktardı. Tarhan; “Bu kadar hakikatin olduğu dönemde ben daha çok İslam dünyasından değil, Batıdan parlak zekaların çıkıp da İslamiyet’i yüksek sesle söyleyecekleri günlerin yaklaştığını düşünüyorum. Ciddi bir hakikat arama eğilimi var ve şu andaki Batı felsefesi, materyalist felsefe tatmin etmiyor. Yeni bir arayış var. Hakikatlerin tevhit hakikatini anlatabilmemizde bütün iş Hegel’in bir sözü var ‘Akla uygun olan her şey gerçektir. Gerçek olan şey akla uygundur.’ Kuran-ı Kerim’de akla uygun olmayan hiçbir şey yok. Bazıları kaderi, ahireti soruyor. İnsandaki Tanrı tasavvuru düzelmeden bir insana kaderi ve ahireti anlatmazsınız. Bunu şuna benzetiyorum temel matematik olmadan yüksek matematiği anlatamazsınız. Tirat cetvelini bilmeyen insan integrali bilemez. Bunun gibi kafasında Tanrı tasavvuru tevhit inancına uygun bir şekilde, akla uygun anlattığın zaman Kuran-ı Kerim’deki ahiret konusu da mucizeler konusu da Resulullah’ın hayatındaki hadislerin hepsinin akla uygun olduğu ortaya çıkıyor. İlk olarak tevhit inancına uygun Allah tasavvuru olması gerekiyor.” dedi

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.