Batı Trakya Türkleri iftar ve sahurda buluşuyor

Batı Trakya Türkleri iftar ve sahurda buluşuyor

Yunanistan'ın Gümülcine ve İskeçe şehirlerine bağlı köylerde yaşayan Türkler, Ramazan boyunca iftarlarda bir araya gelerek Ramazan geleneklerini devam ettiriyor

A+A-

Batı Trakya’da yaşayan Türkler, Ramazan süresince müftülükler, azınlık dernekleri ve köy heyetleri tarafından düzenlenen dini etkinlikler ve iftarlarda buluşarak, bölgede Ramazan'la bütünleşen gelenekleri sürdürüyor.

Yunanistan'ın Gümülcine ve İskeçe şehirlerinde bulunan köylerde yaşayan halk, Ramazan gelmeden ev ve camileri temizliyor ve kireçle boyuyor. Bu köylerde gönüllü gençlerin iftar öncesi çaldığı davulların sesi de iftar saatinin yaklaştığını haber veriyor. İftar saati ise, Türk mahallelerinde atılan fişeklerle duyuruluyor. 

İftar için köylerde kurulan geniş katılımlı sofralarda yöresel Türk yemekleri tercih ediliyor. “Hoca Gezeği” Ramazan'da en çok tercih edilen yemekler arasında.

Ramazan boyunca köyün imamı ve müezzinine verilen iftar ve sahur yemeği “Gezek”, köy evlerinde sırayla hazırlanıp cami ya da mescide gönderiliyor.

Büyük Türk köylerinde toplu iftar

Bölgedeki en büyük Türk köylerinden İskeçe'ye bağlı Dolaphan’da (Sminthi), köy halkı cami avlusunda toplu iftar düzenledi. 

İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Ramazan'da müftülüğün katkılarıyla büyük Türk köylerinde düzenlenen geleneksel toplu iftarlara ilginin yoğun olduğunu anlattı.

"Toplu olarak yapılan iftarların büyük faydası var. İnsanlarımız kaynaşıyor, geleneklerimizin güzelliğini yaşıyor."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.