1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Başörtüsünü çıkarmayan Kanadalı kadından anlamlı hareket
Başörtüsünü çıkarmayan Kanadalı kadından anlamlı hareket

Başörtüsünü çıkarmayan Kanadalı kadından anlamlı hareket

Hakimin davasına bakmadığı başörtülü Kanadalı 52 bin dolarlık bağışı reddetti

A+A-

Kanada'nın Quebec eyaletinde, hakimin başörtüsünü çıkartmadığı için davasına bakmadığı Rania El-Alloul isimli Filistin asıllı Kanadalı kadın, toplanan yardım parasını reddetti.

El-Alloul, paranın, insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda kullanılmasının daha doğru olacağını ifade ederek yardım parasını almadı.

Oğlunun, ehliyetsiz kullandığı için polis tarafından el konulan aracını teslim almak üzere gittiği Quebec Eyalet Mahkemesi'nde Hakim Eliana Marengo tarafından başörtülü olduğu için davasına bakılmayan Rania El-Alloul'a, www.gofundme.com isimli bağış sitesinde hesap açılmıştı. Rania El-Aloul'u tanımayan Numan Ahmed ve Rayan Rafad isimli iki arkadaş tarafından ''Rania El-Alloul İçin Araba Alalım'' (Buy a car for Rania El-Alloul) başlığı ile 27 Şubat'ta açılan yardım kampanyasında, 52 bin Kanada Doları(yaklaşık 104 bin TL) para toplandı.

Kampanyanın düzenlendiği internet sitesinden, destekçilerine teşekkür eden Rania El-Alloul, dünyanın dört bir tarafından insanların, adalet ve eşitlik arayarak Kanada'ya geldiklerini söyledi. Niyetinin, herkesin kendi inanç değerleri ile yaşaması olduğunu anlatan Rania El-Alloul, "Toplanan bu paranın, hikayelerini anlatamamış, haklarını kaybetmiş mağdur insanlar için kullanılması daha yerinde olur. Sizler, toplumlar için en anlamlı değerlerin özgürlük, adalet ve dayanışma olduğunu gösterdiniz. Bana olanların, başka kimseye olmasını istemiyorum. Benim ulaşmak istediğim şey, adalet ve eşitlik" dedi.

Öte yandan yardım kampanyasını düzenleyen Numan Ahmed ve Rayan Rafad, Rania El-Alloul'un kabul etmediği 52 bin doların nasıl değerlendirileceği konusunda bağışta bulunanlar arasında bir anket başlattı. İki organizatör, paranın Rania El-Alloul'un hukuk mücadelesinde ihtiyaç duyması halinde kullandırılacağını, geri kalan para ile ne yapılacağına ise bağışçıların karar vereceğini açıkladılar.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.