'Başkanlığa geçtiğimizde Türkiye'nin standardını yükseltmiş olacağız'

'Başkanlığa geçtiğimizde Türkiye'nin standardını yükseltmiş olacağız'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayiciye verdikleri hizmetin kalitesini artıracaklarını belirterek, "Deyim yerindeyse, Türk Standardları Enstitüsünün standardını da yükselteceğiz. İnşallah, başkanlık sistemine geçtiğimizde de..."

A+A-

Bakan Özlü, Türk Standardları Enstitüsünce (TSE), "Dünya Standartları Günü" kapsamında düzenlenen, "Ekonomik ve Ticari Hayatta Standardizasyonun Önemi" konulu panele katıldı.

Standartların bugünkü anlamında kullanıldığı, en eski belgenin 2'nci Bayezit Han'ın "Kanunname-i İhtisab-ı Bursa" isimli fermanı olduğunu hatırlatan Özlü, Dünya Standartlar Günü'nün fikir babasının da TSE eski Başkanı Faruk Sunter olduğunu söyledi.

    Özlü, standartların uluslararası ticaretin ortak dili olduğuna işaret ederek, uluslararası pazarlarda yer almak isteyen ekonomilerin, uluslararası standartlara da uyması gerektiğini vurguladı. Almanya, İngiltere, ABD, Çin ve Rusya'da standardizasyon konusunda sürekli yeni politikalar belirlendiğini aktaran Özlü, Türkiye'nin de Ulusal Standardizasyon Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladığına dikkati çekti

"Türkiye'yi teknoloji merkezine dönüştürmek istiyoruz"

Gelişmiş ülkelerin, standardizasyonun ekonomik büyümeye etkilerini de araştıran raporlar hazırladığını anlatan Özlü, araştırmalarda standartların ekonomik büyümeye yıllık ortalama 0,2-0,8 puan etki ettiğinin tespit edildiğini kaydetti. Standartların özellikle teknoloji gelişimine katkısının çok önemli olduğunun altını çizen Özlü, "Küresel bir üretim merkezi olan Türkiye'yi, teknoloji merkezine de dönüştürmek istiyoruz. Ar-Ge yapmak önemlidir, ancak tek başına yeterli değildir. Esas önemli olan, Ar-Ge projelerini, ticari ürünlere dönüştürebilmektir. Ar-Ge projelerinin ticari ürünlere dönüşme aşamasında standartların yol göstericiliğine ihtiyacımız var." diye konuştu.

Özlü, standartları belirlemenin, standartlara uymaktan ve takip etmekten daha önemli olduğunu vurguladı. Küresel standartları büyük oranda gelişmiş ekonomilerin belirlediğine işaret eden Özlü, "Bu ülkeler standartları belirlerken, tamamen objektif kriterlerden hareket ediyor değiller. Standartları kendi güçlerini korumak, kendi pozisyonlarını daha avantajlı hale getirmek, diğer ülke ekonomilerinin önünü kesmek için de kullanıyorlar. Dolayısıyla standart ve teknik düzenlemelerin belirlenme sürecinde etkin olan ülkeler, dünya ticaretine de yön veriyor. Sanayicilerimizin ve akademisyenlerimizin standart hazırlama faaliyetlerine katılmaları, bizim için büyük önem taşıyor. Bu nedenle, sanayicilerimizi, TSE bünyesindeki standart belirleme faaliyetlerine daha aktif bir şekilde katılmaya davet ediyorum." ifadesini kullandı."Sanayicilerle her türlü işbirliğini hazırız"

Sanayicilerin TSE bünyesinde ve uluslararası düzeyde, standartların belirlendiği teknik komitelerde daha etkin olmalarını istediklerini dile getiren Özlü, bu konuda her türlü işbirliğini yapmaya hazır olduklarını söyledi.

    Özlü, TSE'nin 9 ilde bin 757 metottan ulusal ve uluslararası akreditasyona sahip, en son teknolojiyle donatılmış 100'ü aşkın ihtisas laboratuvarı bulunduğunu ve yeni laboratuvar yatırımlarının devam edeceğini bildirdi.


TSE'nin kurumsal yapısını, hizmet çeşitliliğini ve kalitesini artırmayı sürdüreceklerini belirten Özlü, "Sanayicimize verdiğimiz hizmetin kalitesini her geçen gün artıracağız. Deyim yerindeyse, TSE'nin standardını da yükselteceğiz. İnşallah, başkanlık sistemine geçtiğimizde de tüm Türkiye'nin, tüm ekonomik ve sosyal faaliyetlerin standardını da yükseltmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu."İletişimin teknik dili standartlardır"

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz da standardizasyonun ticaret hayatı için önemine işaret etti. Sanayi Devrimi'nin yeni bir standart ve uygunluk değerlendirme alanı açtığına dikkati çeken Korkmaz, "Birbirleriyle konuşan makine ve ekipmanların yanı sıra artık fabrikaların ortaya çıkacağı bir dönemden geçmekteyiz. Bilgi o kadar hızlı değişmekteki, eğer makine ve ekipmanlar birbirleriyle konuşmazlarsa, teknolojinin bilgi değişim hızına ayak uydurması mümkün olmayacaktır. Bu iletişimin teknik dili standartlardır, eğer bu dili bilemezsek sanayimizin birbiriyle konuşmasını sağlayamayız ve sağlık, güvenlik, verimlilikte yeni çağa ayak uyduramayız." şeklinde konuştu.

Korkmaz, sanayici ve girişimicilere standardizasyon çalışmalarına katılmaları konusunda çağrıda bulunarak, onların desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

TSE'nin son dönemdeki faaliyetleri hakkında bilgi veren Korkmaz, enstitünün kanun değişikliği konusundaki çalışmaları da son noktaya getirdiklerini aktardı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.