Başbakan Binali Yıldırım müjdeyi verdi

Başbakan Binali Yıldırım müjdeyi verdi

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla Tersanesi'nde düzenlenen "TCG YZB. Güngör Durmuş" adlı lojistik destek gemisinin denize indirilmesi töreninde konuştu.

A+A-

Başbakan Yıldırım, Tuzla Tersanesi'nde düzenlenen "TCG YZB. Güngör Durmuş" adlı lojistik destek gemisinin denize indirilmesi törenine katıldı. Başbakan burada yaptığı konuşmada,tersanelerin kira sözleşmelerinin uzatıldığını açıkladı.

İşte o konuşmadan satır başları:

"18 Haziran'da Burgazada Korveti'ni denize indirip, 16 Temmuz'da da anfibi gemisini denize indirmeyi planlamıştık. Ancak bir gün önce o hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Denize indiremedik, üzüldük ama ülkemizi ikinci Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkardığımıza sevindik. Şimdi TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş'u denize indiriyoruz.

9 BİN TON KAPASİTE

Gemimizin birçok teknik özellikleri var. Bir lojistik gemisi. 9 bin ton kapasitesi var, 5 bin ton diğer imkanları tamamlayan, 9 bin mil kesintisiz seyahat yapabiliyor. En ağır helikopterlerin iniş kalkış yapabileceği, konteyner yaşıyabilen, küçük cerrahi müdahaleleri yapabilecek çok gelişmiş bir tekneden bahsediyoruz. Bütün bunlar ülkemizin savunma sanayisinde katettiği mesafeyi gösteriyor.

TÜRKİYE KOMŞU ÜLKELER İÇİN DE TEMİNATTIR

Savunma sanayimize son 14 yılda çok büyük yatırım yaptık. Yaklaşık 35 milyar dolarlık bir yatırımla, dost ve müttefiklerin savunma ihtiyaçlarına da cevap verebilecek bir yetkinliği ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 70'li yılların başında Kıbrıs Barış Harekatı'nda yaşadığımız ambargo karşısındaki sıkıntıları unutmadık. O bize ders oldu. Biz savunma sanayimize 80'li yıllardan itibaren yatırım yapmaya başladık. Geldiğimiz noktada çok büyük mesafe katettik. Sadece savunma sanayinde, gerekli başarıyı sağlamak yetmiyor. Türkiye istikrarsızlık ortamında bir istikrar adasıdır. Komşu ülkeler için bir teminattır. Savunma yeterliliğimizin yanında, caydırıcılık kabiliyetimizin de aynı derecede geliştirilmesi, etrafımızdaki ülkelerin barışına, istikrarına çok büyük katkı sağlayacaktır.

EN BÜYÜK BEDELİ TÜRKİYE ÖDÜYOR

Bölgede yaşanan olayların en büyük bedelini Türkiye ödemektedir. Bir yandan mültecilerin ülkerini terk eden günahsız insanların yükünü hafifletirken, bir yandan da etrafımızdan kaynaklanan terör hareketleriyle mücadelemiz devam etmektedir. İçeride PKK, dışarıda PYD, DEAŞ'la mücadelemizi sürdürmekteyiz. Ülkemizi terör belasından kurtarmak, komşularımızda yaşanan terör olaylarının yansımalarını kaldırmak. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İleri geri laf edenlerin ne dedikleri bizler için önemli değil. Esas olan Türkiye'nin birliği, beraberliğidir. Bunu sağlamak için güvenlik güçlerimiz var gücüyle ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.

15 TEMMUZ'DA GEREKEN DERS VERİLDİ

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sonrası silahlı kuvvetlerimizin itibar kaybına uğramıştır. Milletimiz sağduyu, basiret sahibidir. Bu terör elemanlarıyla, vatanında, milletine, bayrağına sahip çıkan yurtsever askerlerimizi ayırt etmiş, bu alçaklara gereken dersi vermiştir.

MÜJDEYİ VERDİ

Tersanelerimiz 49 yıllığına kiralanmıştı, bu kira süresinin bitmesine 18 yıl kalmıştı, bir karar aldık sıfırlıyoruz, tekrar 49 yıla çıkarıyoruz. Bu tersanelerimizin geleceği daha iyi görmesi, daha iyi plan yapması, kredi saygınlıklarının artırması.

Haber 7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.