1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Başbakan Başdanışmanın Risale-i Nur tekelleştirildi iddiası
Başbakan Başdanışmanın Risale-i Nur tekelleştirildi iddiası

Başbakan Başdanışmanın Risale-i Nur tekelleştirildi iddiası

Etyen Mahçupyan, Risale-i Nurların devlet tekeli altına alındığını iddia etti

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Başbakan Başdanışmanı, Gazeteci Yazar Etyen Mahçupyan, Risale-i Nurların devlet tekeli altına alındığını iddia etti.

Yeni Asya’ya konuşan Mahçupyan, Risale-i Nurların devlet tekeline alınmasını ‘polisiye ve ironik bir olay’ dedi.

Kanun zoruyla basımı devlet tekeline alınan Risale-i Nur’larla ilgili değerlendirmelerde bulunan, Mahçupyan bu durumun geçici ve devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Mahçupyan, Risale-i Nurların devletleştirilmesiyle ilgili “Din-devlet ilişkileri, özgürlük ve buna bağlı bağlamlar içinde baktığımız zaman kabul edilmesi mümkün olmayan bir durum” ifadelerini kullandı. Risale-i Nurların devlet tekeli altına alınmasının dini bir olay olarak görmediğini dile getiren Mahçupyan, bunun polisiye ve ironik bir olay olduğunu savundu.

Bu durumun böyle devam etmesinin mümkün olmadığını dile getiren Mahçupyan “Nasıl ki bugün geçmişi düşündüğümüz zaman 70’li ve 80’li yıllarda yakılan kitaplar, polis baskınlarında solculara yapılan şeyler gülünç geliyorsa, bugün bu konuda bu kadar gülünçtür” hatırlatmasında bulundu. Mahçupyan “Beş yıl sonra devletin ne kadar komik bir şey yaptığını konuşacağız” dedi.

SADELEŞTİRMENİN İKİ HEDEFİ VARDI

Risale-i Nurların devlet otoritesi altına alınmasının sebebini son bir yıldır yaşanan hükümet ve cemaat çatışmasına bağlayan Mahçupyan, “Hükümet ve etrafındaki yargı emniyet üçgeni meseleyi böyle algılıyor. Risale-i Nurlar satır araları çok güçlü eserler. Neredeyse batini anlamları olan eserler. Bunu sadeleştirip insanlara sunduğunuz zaman iki hedef ortaya çıkıyor. Birisi daha çok insanın okuyup anlaması, diğeri ise bu sadeleştirme etrafında kendi cemaatinizin genişlemesinin sağlamak. Şimdi o cemaatin kendisi problemli hale gelince cemaati genişleten her şey de problemli hale geldi. Hükümetin yâda emniyet ve savcılığın gözünde böyle oldu. O yüzden böyle bir problem var” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
28 Yorum