1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Barolar Birliği başkanı silah bırak çağrısından rahatsız
Barolar Birliği başkanı silah bırak çağrısından rahatsız

Barolar Birliği başkanı silah bırak çağrısından rahatsız

O da eleştirdi

A+A-

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, müzakere ya da çözüm süreci denilen sürecin, hükümetle ve özelde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile PKK arasında yürüyen ve kimsenin içeriğini aslında bilmediği bir süreç olduğunu söyledi. 

Manisa Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği (TDD) tarafından, Manisa Büyükşehir Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye'de Hukuk ve Demokrasi' adlı konferans öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Metin Feyzioğlu, Türkiye’de hukukun dış politika ile çok fazla iç içe yürüdüğünü söyledi. Dış politikadaki gelişmelerin Türkiye’nin rejimini etkilediğini belirten Feyzioğlu, "Türkiye’nin hukuk sistemini etkiliyor, bunları konuşacağız hep birlikte. Ortadoğu’nun sınırlarının değişmesi, emperyal devletlerin bir takım menfaatleri uğruna yeni yapılandırmalar, Türkiye’de de rejimi zorluyor. Bunları konuşacağız." dedi.

HDP tarafından Abdullah Öcalan’ın Kandil’e yaptığı silah bırakma çağrısını da değerlendiren Feyzioğlu, "2013 yılında Öcalan’ın İmralı’dan yazdığı söylenen mektup, hükümetle birlikte yazılmıştır dediğim bir mektup, bir manifesto var. O zaten bir yol haritası. Dünkü 10 emri ya da 10 maddeyi bu yol haritası ile birlikte okumak lazım. Biz Türkiye’de kimsenin burnu kanasın istemeyiz. Bunu tartışmak söz konusu bile değil. Askerimizin, polisimizin, yurttaşlarımızın, saçının teline zarar gelsin istemeyiz. Kan dursun istiyoruz, bunda tartışma yok. Kanı durdurmak için, toplumsal barışı sağlamak için ne yapılması gerekir; işte bu noktadayız. Bugün müzakere ya da çözüm süreci denilen süreç, hükümetle ve özelde Recep Tayyip Erdoğan ile PKK arasında yürüyen ve kimsenin içeriğini aslında bilmediği bir süreç. Nerden öğreniyoruz içeriğini? Yine hükümetten değil, 10 emri okuyanlardan öğreniyoruz. Yani ‘İmralı böyle dedi’ diye öğreniyoruz, Abdullah Öcalan’ın mektubundan öğreniyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.