Barış annelerinden 'ateşkes' çağrısı

Barış annelerinden 'ateşkes' çağrısı

Diyarbakır’da Barış Anneleri Derneği üyeleri, ölümlere dur demek ve gençlerin hayallerini korumak için bir an önce çatışmasızlık koşullarının sağlanarak, ateşkes ilan edilmesini istedi.

A+A-

Diyarbakır Barış Anneleri Derneği’nce son günlerde yaşanan olaylara ilişkin basın açıklaması yapıldı. Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde basın açıklaması yapan annelere, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, eski BDP Milletvekili Ayla Akat ve DBP İl Eşbaşkanı Hafize İpek de destek verdi. Burada grup adına açıklama yapan annelerden Hanife Akpolat, dünyanın dört bir tarafında hangi kimlik ve inançtan olursa olsun annelerin gözyaşlarının aynı olduğunu belirtti. Annelerin çocuklarını zor şartlar altında büyüttüklerine dikkat çeken Akpolat, "Biz Barış Anneleri olarak 1980 ve 90’lı yıllarda 17 bin faili meçhul siyasi cinayet ve gözaltında kaybedilenlerin anneleriyiz.

Yine düşük yoğunluklu savaş ve çatışma süreçlerinde yitirilmiş 40 bin canın anneleriyiz. Bu acılarımızın kabuk bağlaması için kimimiz çocuklarımızın kemiklerini ve faillerini on yıllardır arıyoruz. 1999'da savaştan etkilenen veya yakınlarını kaybedenlerin aileleri olarak Barış Anneleri İnisiyatifi oluşturduk, sonra derneğini kurduk. Ölümlere dur demek için ve gençlerin hayallerini oluşturmak için bir an önce çatışmasızlık koşullarını sağlayarak, ateşkes ilan edilmelidir. Ateşkes süreçleri siyasi liderlerce değerlendirilmedi. Demokratik siyasal çözüm geliştirilmedi. Bunların boşa çıkarılmaması için en önemli ihtiyaçtır” dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı. 

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.