Bakan Eroğlu, vurulan leoparı Ankara'da sergiledi

Bakan Eroğlu, vurulan leoparı Ankara'da sergiledi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır Çınar ilçesinde bir çoban tarafından 3 Kasım 2013 günü vurulduktan sonra tahnit işlemi yapılan leoparı, Ankara’da sergilemeye başladı.

A+A-

Seyfettin Koçak'ın haberi:

"Aman cam kırılmasın, saldırabilir" diyen Veysel Eroğlu, leoparın tahnit işçiliğini ise "Fevkalade, tebrik ediyorum." diyerek övdü.

Bakan Veysel Eroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Ankara Sürmeli Otel’de düzenlediği Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliğine katıldı. Etkinlik için öldürüldükten sonra İstanbul’da; DNA ve hücre örnekleri alınıp incelenen, ardından ABD’den getirilen özel cansız bir mankene 43 yıllık tahnit ustası İhsan Yey tarafından postu giydirilen leopar, otelin giriş bölümünde ilk kez sergilenmeye başladı.

Leoparın Türkiye’de mi yaşadığı, İran’dan mı geldiği konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Eroğlu, tahnitlenmiş leoparın bundan böyle il ve ilçelere götürülerek eğitim amaçlı vatandaşlara gösterileceğini söyledi. Eroğlu, yaban hayatı korumak için çok ciddi tedbirler aldıklarını ifade ederek, kaçak avlananlara Orman kanunları uygulayarak ağır cezalar verdiklerini kaydetti. Yakalanan bazı yabani hayvanlara çip takıp kelepçelediklerini, aç kalanlara ise özellikle kışın karadan ve havadan yemleme yaptıklarını vurgulayan Eroğlu, bütün canlıları korumanın en önemli vazifeleri olduğunu dile getirdi.
Eroğlu, tahnit işlemi yapılan leoparın işçiliğini ise "Fevkalade, tebrik ediyorum." diyerek övdü.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.