Bakan Eker: Tarımsal kuraklıktan endişe ediyoruz

Bakan Eker: Tarımsal kuraklıktan endişe ediyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımsal kuraklıktan endişe ettiklerini söyledi. Eker, “Dua edelim, yağmur ve rahmet eksilmesin. Bereketiyle gelsin. Ama endişe ediyoruz. Şu anda tarımsal kuraklıkla ilgili bunu söyleyebilirim. Yağmur gelirse

A+A-

Bakan Eker, et fiyatlarının artacağı yönündeki iddiaların ise gerçek dışı olduğunu savundu.

Bakan Mehdi Eker, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Eker, patates, kuru fasulye ve et fiyatlarının yükselişi konusunda, fiyat artışlarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

“KURT PUSLU HAVAYI SEVER”

“Kurt puslu havası sever” sözünü hatırlatan Bakan Eker, şunları dile getirdi: “Yağmur yok, ama hava biraz puslu. Birileri af edersiniz uydurdu. Fiyatlar gerçek değil. Yani ortalama fiyatları onlar yansıtmıyor. Doğru değil. Birileri de bundan bir şey çıkarabilir miyiz telaşında. Kaos lobisi diyebiliriz. Resmen onlar iş başında. Yani ne fasulye ne patates hiçbirisinde üretim eksikliği, ne de piyasada mal sıkıntısı var. İhtiyacın çok çok üzerinde piyasada ürün var. Ticaret rahat yapılıyor. Bu tamamen uydurma. Alıyorlar bir ürünün binde 2'sini hepsi gibi gösteriyorlar. Kuru fasulye Türkiye'de 195 bin ton üretiyor. İspir fasulyenin payı binde 2'dir. Geliyorlar, bir marketteki bu fasulyenin fiyatını çıkarıyor. Bakıyorsun fiyat şuraya geliyor diyor. Yüzde 98 çeşidinin fiyatı başka. O başka. Patateste de benzeri durumlar var.”

Et fiyatlarında da artış olmadığını ileri süren Eker, “Fiyat artışı gerçek değil. Üreticiler de açıkladı zaten. Birileri ithalat yapılmasını istiyor. Fırsattan istifade. Dertleri o yani.” diye konuştu.

“TARIMSAL KURAKLIKTAN ENDİŞE EDİYORUZ”

Tarımsal kuraklık konusunda endişelerini dile getiren Eker, şöyle konuştu: “Bizi ilgilendiren tarımsal kuraklık. Şu an itibariyle sadece endişe ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda yağış olur inşallah. O zaman biz tarımsal olarak bundan etkilenmeyiz. Peki olursa ne olur? Bizim kuraklık eylem planımız var. 2007'deki kuraklık problemi yaşandığında biz dünyanın 2 yerinde bulunan bir kuraklık test merkezinin üçüncüsünü Türkiye'de kurduk. Bir takım araştırmalar yapılıyor. İnşallah gerek kalmaz. Dua edelim, yağmur ve rahmet eksilmesin. Bereketiyle gelsin. Ama endişe ediyoruz. Şu anda tarımsal kuraklıkla ilgili bunu söyleyebilirim. Yağmur gelirse büyük ölçüde rahatlarız.”

“GIDA DENETİMLERİNDE ÇOK HASSAS DAVRANIYORUZ”

Bakan Eker, bakanlığın yeterince gıda denetimi yapmadığı yönündeki eleştirilere ise şu karşılığı verdi: ”Herkes iddiada bulunabilir. Biz devraldığımızda yıllık 36 bin denetim yapılıyordu. Şu anda bir yılda 500 bin denetim yapılıyor. 500 bin dedim. Bu sayıyı mukayese ederseniz, yeterli mi yetersiz mi anlarsınız. Aynı zamanda etkin denetimin yeni projelerini, araçlarını gereçlerini vatandaşımız da katkı sağlıyor. Alo 174 Gıda Hattı dahil olmak üzere birçok yeni proje hayata girdi. Verdiğimiz idari cezaların yanı sıra Türkiye'de olmayan bir şey yaptık. 2010'da kanun değiştirdik. Taklit ve tağşiş yapan gıda firmalarını yakaladığımızda ceza yanında bir de onları teşhir ediyoruz. Topluma deşifre ediyoruz. Bu firmanın şu ürününde taklit tespit ettik diyoruz. Gıda denetimlerinde hiçbir dönemde olmadığı kadar hassas davranıyoruz.”

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.