Bafra karpuzu çiftçinin yüzünü güldürmedi

Bafra karpuzu çiftçinin yüzünü güldürmedi

Türkiye'nin önde gelen tarım alanlarından Bafra Ovası'nda bu sezon tarlada kilosu 10 kuruştan satılan karpuz üreticinin yüzünü güldürmedi.

A+A-

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, ülkenin genelinde karpuz üretimin bol olması nedeniyle Bafra Ovası'nda üretilen karpuzun fazla pazar bulamadığını söyledi.

Tosuner, Bafra Ovası'nda 12 bin dönüm araziye ekilen karpuzun yaklaşık 100 bin ton ürün verdiğini belirtti.

Karpuzun tarlada 10 kuruşa satıldığını bunun da üreticinin masraflarını karşılamadığını belirten Tosuner, "Bu yıl Bafra karpuzundan çiftçilerimiz umduğunu bulamadı. Tarlada 10 kuruşa satılan karpuz masrafları bile karşılamıyor. Üreticiler satamadıkları karpuzu tarlada bıraktı. Çiftçiler büyük zarar etti. Geçen yıl 40 kuruştan satılan karpuz bu yıl 10 kuruş. Üreticiler bilinçli üretime daha fazla önem vermelidir. İki yıldır karpuz fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor ama bu sene çiftçimizin yüzü karpuzdan gülmedi" diye konuştu.

Yağmurca köyünde çiftçilik yapan Ahmet Çakır, bu yıl karpuzun bol olduğunu, fiyatının düşük olduğunu dile getirdi.

Ürettikleri karpuzu toptan satmaktansa yol kenarında perakende satarak zararı aza indirmeyi planladıklarını söyleyen Çakır, "Karpuz geçen sene iyi para etmişti. Bu yıl hem Bafra'da hem diğer ilerde üretilen karpuzun bol olması hem de ramazanda havaların biraz soğuk olması nedeniyle karpuz talep görmedi. Çiftçiler ellerinde kalan karpuzu tarlada bıraktı. Bazıları Kızılırmak'a döktü. Çiftçilerimiz bu yıl karpuzdan büyük zarar gördü" dedi.

Kaynak : AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.