Azerbaycan'da referanduma yüzde 86.6 evet

Azerbaycan'da referanduma yüzde 86.6 evet

Azerbaycan'da cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması, cumhurbaşkanı seçilmek için 35 olan yaş sınırının kaldırılması dâhil anayasanın 23 maddesinde değişiklik öngören anayasa referandumu yüzde 86.6 'evet' oyuyla kabul edildi.

A+A-

Azerbaycan'da, anayasa değişikliği için yapılan referandumda resmi olmayan sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 86,6'sı "evet" oyu kullandı.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komitesi, anayasanın 23 maddesinde değişiklik yapılması ve anayasaya 6 yeni madde eklenmesi için gerçekleştirilen referandumun resmi olmayan sonuçlarını açıkladı.

KATILIM ORANI YÜZDE 69

Halkın oyuna sunulan 29 maddenin her biri için ayrı ayrı sonuçları açıklayan komite, verilerin ortalamasına göre seçmenlerin yüzde 86,6'sının anayasa değişikliğine 'evet' dediğini duyurdu.

Ülkede kayıtlı 5 milyon 260 bin seçmenden 3 milyon 671 bin kişinin oy kullandığı referandumda katılım yüzde 69,7 olarak gerçekleşti.

Referandumu 53 bin 300 yerel, 117 uluslararası gözlemci izliyor. Ayrıca bin sandık bölgesinde de oy verme işleminin canlı izlenebilmesi için kameralar kurulmuştu.

REFERANDUMLA KABUL EDİLEN DEĞİŞİKLİKLER

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in önerisiyle halkın oyuna sunulan anayasa değişikliğiyle, cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkartılması, cumhurbaşkanı seçilme yaşındaki 'en az 35 yaş' kısıtlamasının kaldırılması, cumhurbaşkanına erken cumhurbaşkanlığı seçimi ilân etme yetkisinin verilmesi öngörülüyor.

Değişiklikler arasında 'cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı' ve 'cumhurbaşkanı yardımcıları' makamlarının da oluşturulması var. Bu makamlara atamalar ve görevden almalar cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, dokunulmazlık hakkına sahip olacak. Cumhurbaşkanının olmadığı durumlarda tüm yetkileri birinci yardımcısına geçecek.

ÖZEL MÜLKİYET SOSYAL SORUMLULUK GEREKTİRİR

Değişikliklerle, anayasanın Mülkiyet Hukuku bölümüne, 'özel mülkiyet sosyal sorumluluk gerektirir' ve 'sosyal adalet ve toprakların verimli kullanılması amacıyla toprak mülkiyeti hukuku kanunla kısıtlanabilir' maddeleri eklenecek.

 

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.