Azerbaycan'da devletin izni dışında dini faaliyet yasak

Azerbaycan'da devletin izni dışında dini faaliyet yasak

Azerbaycan’da İslami ibadetleri ve törenleri, kimlerin, nasıl gerçekleştirebileceğini tanımlayan yasa kabul edildi

A+A-

Azerbaycan meclisinin cuma günü İnanç özgürlüğü yasasındaki değişiklikleri ve İslami dini törenleri kısıtlamaya ilişkin Ceza Kanununu onayladığı bildirildi.

Yeni kanuna göre, Azerbaycan'da bundan sonra dini törenleri sadece ülkede dini eğitim alan Azeri vatandaşları gerçekleştirebilecek. Yeni yasalara göre, ibadet yerleri dışında dini söylemlerde bulunmak ve dini sembolize eden takılar takmak yasaklanıyor.

“RİA Novosti " ajansının haberine göre, Azeri meclisinde konu ile ilgili bir konuşma yapan dini kurumlar ile çalışma devlet komitesi başkanı Mubariz Gurbanli, “Birçok Azerbaycan vatandaşları, yurtdışında dini eğitim ücretsiz olduğu için oralarda okumak istiyorlar. Dolayısıyla bizde ücretsiz dini eğitim verecek İslami Üniversite ve merkez açmamız gerekir.. Aksi takdirde, 18 yaşındaki gençlerimiz yurt dışına giderek yabancı ülkelerin değerlerine kapılıyorlar ve geri döndüklerinde bu değerleri burada yaşamak ve yaşatmak istiyorlar” dedi.

Milletvekilleri ayrıca Azerbaycan Ceza Kanununda değişiklikler öneren yasayı onayladı. Yeni ceza yasalarına göre, yurtdışında din eğitimi alan ve ülkede İslami faaliyetleri yürüten Azerbaycan vatandaşlarına iki binden beş bin Manata kadar para cezası veya bir yıl hapis cezası verilebilecek. Yabancılar ve vatansız kişiler dini propaganda ile meşgul olduklarında bir yıldan iki yıla kadar hapis cezasını öngören Ceza Kanununda değişikliklerini onaylandı. Bu tür suçlar tekrarlanacak olursa ya da birkaç kişilik grup ya da örgüt tarafından işlendiğinde ise iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Azerbaycan meclisinde alınan yeni kararların Bakü yakınlarındaki Nardaran şehrinde yaşanan son olaylar ile bağlantılı olabileceği iddia edildi. Nardaran'da dini bir grup ve polis arasında çıkan silahlı çatışma sonucu grubun dört üyesi ve iki polis memuru ölmüştü. Aynı olayda yaralanlar olduğu ve 14 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum