Aynı köyden üçüncü şehit

Aynı köyden üçüncü şehit

Muş Malazgirt'te uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kulaksız'ın, Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Ortaova köyündeki baba ocağı yasa boğuldu

A+A-

Şehidin ilkokul arkadaşı Salih Ak, şehit Arslan Kulaksız'ın köylerindeki 3'üncü şehit olduğunu söyledi.

Muş'un Malazgirt ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın, Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Ortaova köyündeki baba ocağında yas var.
Ortaova köyünde şehidin babaevinde kalan ablası Emine Şallı'ya, kardeşinin şehit edildiği haberi, askeri yetkililer tarafından verildi. Kulaksız'ın babası Ömer (85) ile annesi Nevriye Kulaksız'a (80), sağlık sorunları nedeniyle acı haber verilemedi.

Olayın duyulması üzerine şehidin babaevi ile evin bulunduğu sokağa Türk bayrağı asıldı.
Evli ve 2 çocuk babası olan Arslan Kulaksız'ın, ağabeyi Dursun Kulaksız'ın 1990'da Amasya'da Yeni Çeltek Kömür İşletmesi'ne ait maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybettiği veşehit binbaşının oğluna ağabeyinin adını verdiği öğrenildi.

'Boyun eğmeyeceğiz'

Muş'un Malazgirt ilçesinde şehit edilen İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın ağabeyi emekli polis Hikmet Kulaksız, "Çapulculara boyun eğmeyeceğiz, onlara hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz" dedi.
Kulaksız (55), Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Ortaova köyündeki baba ocağında, kardeşinin doğu görevini yaparken daha mutlu hissettiğini, vazifesini dimdik yerine getirdiğini söyledi.
Kardeşinin askerlerine çok iyi davrandığını anlatan Kulaksız, "Onlar benim çocuklarım' derdi. Kardeşimle birbirimize çok düşkündük. Her gün görüşürdük, kardeş gibi değil arkadaş gibiydik" ifadesini kullandı.
"Vatan için her şeyimiz feda olsun, oğlum polis, onun da canı bu vatana feda olsun" diyen Kulaksız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz dimdik ayaktayız, hainleri sevindirmeyeceğiz. Kardeşim tam bir vatan sevdalısıydı. Vatanımız sağolsun, bayrağımız her zaman dalgalansın. Çapulculara boyun eğmeyeceğiz, hiç bir zaman fırsat vermeyeceğiz. Ağlayıp da onları sevindirmeyeceğiz. Kardeşimi şehit eden çapulcular hiçbir zaman muvaffak olmayacaklar. Emellerine ulaşamayacaklar, bu vatanı böldürmeyeceğiz. Bu ülke dimdik ayakta duracak, kimseye de bağlı kalmayacak."

'Çok zor şartlarda okuyup bu mertebeye geldi'

Şehidin ilkokul arkadaşı Salih Ak, şehit Arslan Kulaksız'ın köylerindeki 3'üncü şehit olduğunu söyledi.
Kulaksız'la ilkokulu beraber okuduklarını ifade eden Ak, "Bizden sonra liseyi Merzifon'da okudu, sonra askeriyeye geçti. Gayet sakin ve dürüst bir kişiydi. Garibanlıktan yetişti, her zaman sağlam kişiliği vardı. Çok zor şartlarda okuyup bu mertebeye geldi" dedi.

Ak, şehit binbaşı ile en son geçen yıl yeğeninin düğünü için geldiği köyde görüştüklerini belirtti.
Komşusu Alaattin Sayan da Kulaksız'ın zor şartlar altında yetiştiğini dile getirerek, "Bütün köy halkı çok seviyordu. Geçen yıl geldiğinde görüşmüştük" diye konuştu.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.