Aydın'ın Koçarlı ilçesinden Atatürkçü Düşünce Derneği'ne tepki

Aydın'ın Koçarlı ilçesinden Atatürkçü Düşünce Derneği'ne tepki

Atatürkçü Düşünce Derneğinin, 27 Mayıs ile ilgili paylaşımına merhum Başbakan Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü Aydın Koçarlı'daki vatandaşlar tepki gösterdi.

A+A-

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü Çakırbeyli Mahallesinin Muhtarı Demir, "Menderes büyük bir devlet adamdır. 10 yıl boyunca bu memlekete hizmet etmiştir. Bu sözlerden dolayı Çakırbeyli halkı olarak üzüntü içerisindeyiz." dedi.

Çakırbeyli Mahallesi'nin Muhtarı Mehmet Demir, paylaşımın yersiz olduğunu söyledi.

Paylaşımın kendilerini üzdüğünü aktaran Demir, "Atatürk herhalde bunu görmüş ve duymuş olsa o da bu sözden dolayı üzüntü duyardı. Çünkü rahmetli Adnan Menderes'i keşfeden Atatürk'tür. Menderes büyük bir devlet adamıdır. 10 yıl boyunca bu memlekete hizmet etmiştir. Bu sözlerden dolayı Çakırbeyli halkı olarak üzüntü içerisindeyiz." dedi.

Demir, şöyle konuştu:

"Keşke böyle bir paylaşım yapılmasaydı. Bu sözleri onaylamamız mümkün değil. 27 Mayıs bizim için kara bir gündür. Ama hala bu şekilde şeyler söyleniyor. Ben onları Allah'a havale ediyorum. Çok lüzumsuz ve gereksiz bir açıklama olmuş. Demokrasinin ülkemizde yeşermesine ve büyümesine yardımcı olan demokrasi şehididir Menderes. Şimdi tutup da 27 Mayıs'a ilişkin böyle bir şeyin yapılması hiç uygun düşmemiştir."

Mahalle sakinlerinden Ziya Yılmaz da seçimle iktidara gelen bir iktidarı darbeyle indirmenin doğru olmadığını, Türkiye'nin darbelerle anılan bir ülke olmaması gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, ADD'nin darbeyi öven paylaşımını hala anlamakta zorlandığını belirterek, maksadı aşan bir durum olduğunu düşünmek istediğini söyledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği darbeyi öven tweeti sildi

ADD, 27 Mayıs darbesinin 58'inci yılında, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Türk Silahlı Kuvvetleri bundan yarım yüz yıl önce anayasa ve hukuk dışına çıkmış bir siyasal iktidara karşı direnme hakkını kullanmış ve ülke yönetimine el koymuştu. Ordunun arkasında milletin desteği vardı" paylaşımında bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 27 Mayıs günü ADD'ye ait Twitter hesabından yapılan 27 Mayıs 1960 darbesini övücü nitelikteki paylaşım hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Twitter hesabından yaptıkları 27 Mayıs askeri darbesini öven tepki çeken paylaşımı soruşturma sonrası silmişti.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.